Bradavica

25. března 2018 v 12:14 | Martin |  Vysoké Tatry - lezení
BRADAVICA (2476 m/m) je čtyřvrchol (nejvyšší 4-vrcholový kopec v Tatrách) nad Slavkovskou, Velickou a Velkou Studenou dolinou. Má prominenci skoro 300 m (276) a je tak 7. nejprominentnějším ve Vyoských Tatrách. Je nejvyšším vrcholem hřebene začínajícího Východnou (Malou) Vysokou a končíčí rozdvojením Slavkovského štítu a Granátových věží. V Polsku se nezývá Starolesnianský štít (ne Brodawke). Normální trasa vede Kvetnicovým žlabem do kotle a sedla stejného jména, přechod do Zvodné lávky a velké množství veží umožňuje tůru vyšší obtížnosti. Čtyři vrcholy jsou vlastně dva páry vrcholů mezi sedlem, které se označuje (jen polsky) Klimkovo (resp. Klimkovy vrátko/wrotka).

Bradavica z lávky


normálka (Kvetnicovým žlabem)
Tak TANAP novou vyhláškou zpřísnil podmínky, aby se i v zimě muselo lézt III a výše. No, autorům by to člověk přál si zkusit. Třeba právě na Bradavici... Plány jsou vyšší (teda vlastně těžší, výš to tady nejde). Akorát se to zase trochu komplikuje hned v úvodu, kdy čekáme o hodinu déle s vývozem na Sliezsky dom. Takže i se vstávání ve tři v noci jsme u Velického plesa o půl deváté... A ještě nás tentokrát vyzpovídá ochranář.
Pod Guľatým kopcem se pouštíme do žlabu. Letní terasy, římsy a police vedle i v jeho horní části (Kvetnicový kotel) zavál sníh tak, že je to makačka ve svahu bez větších možností vydechnout (se sklonem od 40 do 60 stupňů). Dole se sníh na sluníčku lepí, takže klouže. Z hora padají ledy. Míjíme pramen namrzlý do malého ledopádu a jsme skoro pod hřebenem, odkud padal celou dobu led. Kupodivu má OK kvalitu a schovaný pod sněhovými deskami celkem drží. Akorát se k němu musíme prohrabat na paži. Konečně jsme na hřebeni!
Akorát moc blízko Rohaté veži. Uvažujeme, že se vydáme pod hřebeni (dyť II - III a to jsme doma uvažovali ještě Zvodnou lávku nebo Rohatou z těžší strany). Akorát pod náma dva borci (jediní ten den) marně slaňují a jistí mezi převějemi a zbytky ledu. Prý hodinu a dostali se o pár metrů. Takže to tudy nemá cenu. Normálka vede dolů do úzkého malého žlabu a pak nahoru. Ale místo sněhu je tady spíše lámavý, praskající led. Cepínem se dá hezky vylomit, ale prosekávat se tudy těch pát zbylých metrů do sedla je prostě nad naše síly a nervy. Už tak bude modřin dost, aby je policie vyšetřovala coby domácí násilí.
Ve slunném odpoledni dolů... Mokrý sníh se balí na mačky, takže to dost klouže. Prostě procházka alá Krčmárov žlab. Zabere skoro 2x více času, než výstup. Nic těžkého, jen prostě člověk musí být opatrný po skoro dvanácti probdělých hodinách a po skoro šesti výstupu neustále různě ohlý s cepíny. Pak jen pár minut seběhnout na Sliezsky dom a domů osmažení sluníčkem do správné liturgické barvy zítřejší Květné neděle...

Kvetnicový žlab

Gerlach a kol. z Kvetnicového sedla
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama