Granátová stěna

25. června 2017 v 15:16 | Martin |  Vysoké Tatry - lezení
GRANÁTOVÁ STĚNA, 2245 m/m, tvoří předvrchol Granátové veže (Velké), od které ji odděluje Granátové sedlo. Nachází se mezi Velickou a Opálovou stěnou, všechny východně od Velické doliny a Kvetnice. Vyznat se ve spleti menších věží či zubů cca od Opálového sedla po sedlo pod Velickou kopou je těžké. Nástup do stěny je od megamužíku u Kvetnicového plesa (doprava na Jubilejnou na Velický zub, doleva k vdp. v Granátovém žlabu).

cesta nad Ľavým vlhbením a v něm (zeleně), dokončená k o, IV UIAA oranžová (bez popisu)

var. Ľavým žebrom (var. Ľavým vlbením)
Měl to být článek o Bradavici přes Ľevé žebro Opálové stěny. Jenže někdy jste prostě cvok... Ve 4 ráno odjezd do Tatranské Polianky, kde selže slíbený vývoz na Sliezsky dom (ano, je to nesportovní). Než se domluvíme, tak další hodina v pr... Bereme kamaráda,turistu a otužilce, protože to nebude o lezení, jen taková těžší turistika na Bradavici. Ve třech se II-III UIAA přece dá... Krásné ráno.
V Kvetnici netrefíme nástup, prostě se švihneme o žlab. Nějak se nám nezdá, že tohle je II-III UIAA. Najdeme několik vypadnutých skob (varování?) a starý slaňák i oko. Máme pocit, že jdeme sice jinou cestou, ale správnou stěnu. Všude plno vody a žula ohlazená do kulata. Krásně by se dalo jistit friendy, ale ty jsme nechali doma. Jen 2 sady vklíněnců. V trávě a hladkých platních střídajících se s věžičkami (nalezeme min. na 3) mají minimální využití, spíše smyčky. Chceme se dostat na hřeben (víme, že jsme úplně jinde) a slanit na Granátovou lávku nebo se jakkoliv dostat do sedla. Mizérie pokračuje, když při slaňování se lano sekne. Takže zpátky hore, protože se sekne až nahoře. OK. Stává se to. Ale máme toho po krk (máme jen 1 prvolezce, protože 2. je těhotný a 3. to neumí), nezdá se to už bezpečné. Radši konec. Slaňujeme dolů z takového obtížně definovatelného místa (SZ výběžek Granátové stěny, cca 100 m pod hlavním vrcholem, jak je hladká věžička, co jsme chtěli obejít).
Lano se nám sekne ještě 1x. Předtím tak z 50 cest 2x a najednou v jedné 2x... Zase až nahoře. Hodně vulgarismů... Při slaňování je mokré tak, že stříká jak velryba. Nebo po něm teče voda. 3 čuníci jdou. Náhradou si zajdeme na Východnou Vysokou a domů (kdy těhotnějšího z nás ještě kontrolují na alkohol).
Celou dobu jsme lezli blízko cesty A.Körtvélyessi, J.Tóth, K.Roszay, 7.8.1948, ale nepodařilo se nám k ní dostat... Hodně blbé možnosti postupového jištění (tráva, mech, ohlazené, hladké zuby bez prasklin).

Shrnutí:
1) probdělá noc (festival...)
2) v 6:30 plné parkoviště v Poliance od závory po zahrádky
3) zpožděný odvoz
4) špatná stěna
5) seklé lano
6) další seklé lano
7) mokré lano
8) mokré lezky
9) policejní kontrola
10) objížďka Strečna atp...
ale ve zdraví jsme tůru zakončili doma polívkou!


dolní traverz přes trávy a žlaby


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama