Růžanec na Smrku

15. května 2017 v 20:34 | Martin |  Beskydské skály
RUŽANEC, resp. Růžanec, Růžancové ďury i Ružaňec či Ružaněc, čili Růženec, označuje skalní výchoz, mrazový srub na východním úbočí hory Smrk. Skály představují "schod" z lesnaté a travnaté krajiny na sever. Tvoří je godulský pískovec poměrně dobré kvality (podobně jako na Kobylíku - s nimi jsou pvp vývojově nejvíce spojeny přes průlom Ostravice). 300 m dlouhé začínají nad lesní asfaltovou svážnicí osamělými balvany, pak postupně nabírají výšku až ke střední části a ke spodní části. Dolní úsek skal na Růžanci je vyšší (3 m) a lze jej použít bouldrově (pozor na vyhnitá místa!) na rozdíl od drobného a vrstevnatě vylámaného horního úseku.
Název se shoduje se jménem potoka, hřbetu i někdejší ostravické osady (býv. zastávka ČD). Proč právě (modlitební) růženec není zřejmé (snad tvar skal táhnoucí se v podobě řetízku . S růžemi nebo růžovou geograficky nespojováno.
Celé skály jsou silně zarostlé mechem a trávou. Kolem jsou náznaky natropogenní činnosti (suché zídky na chodníku), ale skály jí nebyly ovlivněny. Severní část obklopuje kamenná suť s množstvím malých "ďur", bez náznaku pseudokrasových jeskyní. Přímo kolem prochází spodní část žluté značky na Smrk, skály nelze minout. Neevidované, málo lezené (zřejmě nahodile "zoubky" u malého vertikální spáry v dolní části apod. podle srýpaného mechu). Pozn.: lezli jsme v místě kde skála ustupuje (dolů), vertikální spáru u smrku a převisek u smrku), 49°30'31.906"N, 18°24'28.028"E

Růžanec - dolní část (lezená po celém snímku, 2017)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama