Romanka, Rysianka a Lipovská

8. května 2017 v 8:14 | Martin |  Beskydské vrcholy

Romanka (1366 m/m), Rysianka (1322 m/m) a Lipowska (1323 m/m)

Tři princezny beskydských pastvin s cestami Svatého otce a svatého Floriána


Romanka je v pílské části Beskyd po vlastním vrcholu (Pílsku) nejvyšší horou. Měří 1366 metrů a na západ od ní se vyšší vrchol v Beskydech nenachází. Karpatské pastviny, nazývané v místním nářečí "haly", tak poskytují za dobrých podmínek výborné výhledy od Roháčů přes Fatru po okolní Beskydy. Výraz "hala" odpovídající jižnějšímu "hole" (ve smyslu "holý") označuje v górolských nářečích někdejší les vymýcených na polanu a spásaný ovcemi do podoby horské louky. Na Valašsku se pro hole umístěné na hřbetech používá výraz "grúň". V současnosti jsou tato místa v celých Beskydech domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů rostlin.
S prominencí 237 m Romanka není nijak důležitá a o jejich nepatrně nižších sesterských vrcholech Rysiance a Lipovské to platí ještě víc. Lipovská, resp. Lipowski Wierch (Lipovský vrch), má s výškou 1323 m/m prominenci pouze 163 m. Stejně vysoká Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech je v tomto směru více než 4x výraznější. Rysianka vysoká 1322 m má prominenci pouze několik metrů a jedná se vlastně o severní vrchol dvojvrcholu Rysianka-Lipowska.
Původ jmen těchto tří hor je více než zřejmý. Vedle sebe tady leží (se zakončením obvyklým u příjmení) ta s dívčím jménem (Romana), podle názvu stromu (lipová) a odvozená od zvířete (rys). Lípu a výjimečně i rysa tady lze zahlédnout, nějakému Romanovi nebo rodině Romanů snad patřilo okolí potoka nebo pastviny na úbočích.

Romanka z Pawlusie


Ze Żabnice: Żabnica-Skalka - Hala Kupczykowa - Romanka - Hala Łyśniowska - Hala Pawlusia - Hala Rysianka - Rysianka - Lipowski Wierch - Hala Lipowska - Hala Pawlusia - Żabnica-Skalka

Start/cíl: Żabnica (560 m/m)
1000+: Romanka, Martoszka čili Zamkowski Wierch 1187 m/m, Rysianka, Lipowska
Doprava: silnice S52 a S1 za Żywiec do Węgierske Górky, kde se odbočuje do Żabnice, 7,5 km vesnicí na některé z parkovišť
Vzdálenost: 17 km
Čas: 6:00
Občerstvení: v Żabnici, pak na chatě na Rysiance a na chatě na Hali Lipowskiej
Převýšení: 1200 vm ↑↓
Charakter: Asfaltová cesta přecházející v zarostlou lesní. Ze severozápadních svahů Romanky výhledy. Dobrá lesní cesta a pak pěšina na vrchol. Lesní cesta k chatám s výhledy, pěšiny na vrcholy Rysianka a Lipowska. Sestup pěšinou a níže krátce lesní cestou navazující na asfaltku. V údolí potoka Romanka a nad chatami neznačená, jinak červené, modré, žluté a dolů zelené značení. Cesta je místy totožná s poutní cestou svatého Floriána a s cestou Svatého otce (Jana Pavla II.).

Výstup: Z parkovišť v osadě Skalka nebo výše z vesničky Žabnice je nutné sejít několik desítek metrů mírným klesáním níže a vydat se asfaltovou cestou mezi domky po levém břehu potoka Romanka vzhůru. Nachází se zde pouze místní (oranžové) značení. Výstup se drží koryta, za prvním mostem se přechází na pravý břeh. Romanka se mnoha peřejemi na pískovcových terasách představuje zpestření 2,5 km dlouhé trasy. Ta končí prudším stoupáním a rozsáhlou křižovatkou lesních cest. Asfaltová cesta pokračuje prudkou zatáčkou vlevo na horskou enklávu, přímo rovně je to pouhých 700 m lesní cestou na křižovatku cest pod Romankou. Zkratka je ovšem místy ve špatném stavu. Poskytuje výhledy zpět, směrem na vršek Prusów. Výborné "widoky" jsou z Haly Kupczykowy (resp. se označuje i jako Suchý Grúň, polsky Suchy Groń), někdy nazývané i Hala Płone. Z téhle polany po modré značce 3 km (červená vede na Romanku z opačné strany) prudce vzhůru do lesa a pak dlouhým traverzem po zužujícím se chodníku. U něj se nachází i pramen Romanky. Za prudkou zatáčkou vlevo menším traverzem na samotný vrchol.

Vrchol Romanky: Na vrcholu Romanky není příliš výhled. Kromě rozcestníku turistických tras a trasy s. Floriána (žluté kříže v modrém poli) roste všude les. Vrchol je poměrně plochý, při nevýrazném sestupu po žluté značce se postupně otevřou výhledy přes mrtvý les. Ale až Hala Łyśniowska (s křížem a posezením na trase sv. Floriána ve spodní části) nabídne východní a jižní panorama bez narušení. Zatímco v horní části přes zlámané kmeny lze pozorovat především Rysianku a Lipovskou, na polaně je to Babí hora v dálce a před ní mohutný masív Pílska. Takto cesta pohodlně klesá 2,5 km až do sedla Pawlusia, kde jedna polana plynule přechází v další (Hala Pawlusia a Hala Rysianka). Vyvýšenina mezi Romankou a Rysiankou v sedle se nazývá Martoszka (Zamkowski Wierch) a někdy je považována za samostatnou 1000+.

Vrchol Rysianky a Lipovské: Za sedlem přes řídký les stoupá žlutá značka i se zelenou a červenou 0,5 km na Halu Rysianku. Nachází se zde chata PTTK "na Rysiance", přestože samotný vrchol Rysianka se schovává asi 0,5 km za chatou v lese na pěšině. Ani z něj není výhled a samotné nejvyšší místo se na rovinatém vršku hledá obtížně. Západně od vrcholu se z Haly Koziorky nabízí krásné výhledy na Slezské Beskydy (Baraní hora uprostřed, Skrzycne vpravo) a v dáli i Moravskoslezské Beskydy. V podstatě po rovině pak podmáčenou krajinou dojde stezka až na podobně nevýrazný vrchol Lipowski Wierch, tj. Lipowskou (o pouhý 1m vyšší než Rysianka). Mezi oběma vrcholy se v nejnižším místě nachází odbočka pouhých 250 m zpět na turistickou značku.

Sestup: Na širokou lesní cestu u horní stanice vleku na dohled od chaty na Hali Lipowskiej. Nachází se zde i kaplička s křížem, součást cesty Svatého otce. Poláci jím míní papeže Jana Pavla II., jehož rodina (Wojtylové) pocházela ze Žabnice. Jan Pavel II. tato místa mnohokrát navštívil. V podstatě po vrstevnici žlutá, modrá a zelená značka přechází k Hali Rysiance. Pochopitelně je možné od chaty na Hali Lipowskiej zamířit opačným směrem a po žluté a černé značce (nebo zpočátku málo zajímavou zelenou značkou) dojít na Halu Boracza s chatou PTTK a po černé dál zpět na místo startu. Jedná se o něco delší (asi 1 km) a zajímavější variantu. Rychlejší je sejít ze sedla Pawlusia, tj. stále po zelené 5 km, přes louku sejít na strmou lesní svážnici. Tu zelená značka opouští, aby serpentinami sestoupila pod úbočí Szyndelnie. Kratší je zůstat na svážnici a mířit přímo dolů. Obě cesty se spojují. Za křížením lesních cest je to blízko k mostu přes Żabniczanku a chatovými osadami podél potoka dosáhne cesta zpět výchozího místa.

FOTOGRAFIE:
Rysianka z Pawlusie


Babí hora a Pílsko z Pawlusie

Rysianka s Lipovskou z Romanky

cestou na Romanku Slezské Beskydy

Slezské Beskydy nad Plone 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama