Velký a Malý Polom

8. dubna 2017 v 21:00 | Martin |  Beskydské vrcholy

Velký Polom (1067 m/m) a Malý Polom (1060 m/m)

Tisícovky Zadních hor na česko-slovenské hranici


Zadní hory, jak se nazývá východní část Moravskoslezských Beskyd, neoplývají vysokými vrcholy. Jen málo jich přesahuje 1000 m/m a i ty nejvyšší pouze těsně. Čeho se Zadním horám nedostává na výšce, to nabírají na délce. Táhnou se v dálce přes 40 km od Jablunkova po Bečvu (od Svrčinovce po Makov na slovenské straně), přes rozhledny, kaple, skály… Zaslouží si tak své místo vedle beskydských velikánů.
Nejvyšším bodem Zadních hor je Velký Polom, ale Malý Polom je s 1060 m/m o pouhých 7 m nižší. Mezi nimi je pak řada tisícimetrových hor, vršků nebo prostě jen hromádek hlíny s kamením. Za zmínku stojí Burkův vrch, Čuboňov, Uhorská (zcela na Slovensku) a Skalka nad Krší (zcela v Česku).
Název hlavních hor pochází od lesního polomu. Čuboň a Burka jsou příjmení ve slovenské části. Uhorská označovala hraniční bod s Uherskem. Zajímavostí je Skalka nad Kršlí, jejíž název je málo známý. Ve většině projektů zaměřených na hor si hory všimnou, ale polozapomenuté místní jméno se nahrazuje pouze jménem osady (Nad Kršlí). Pro přesnost zbývá dodat, že kršle je hřbitov (lidský nebo smetiště se zvířecími ostatky).

Z Horní Lomné: Horní Lomná - Kyčmol - Malý Polom - (Uhorská) - Muřinkový vrch - Velký Polom - Přelač - Horní Lomná

Start/cíl: (580 m/m)
1000+: Malý Polom, Velký Polom, Skalka nad Kršlí 1002 m/m, Čuboňov 1014 m/m, Uhorská 1029 m/m, Burkův vrch 1032 m/m
Doprava: silnice E75 z Jablunkova do Čadce, sjezd na Dolní/Horní Lomnou, 11 km po hlavní silnici a zastavit na horním konci obce za koupalištěm se po stranách cesty tu a tam najde místo na parkování (pozor na zákazy), velké parkoviště je na Přelači (stranou výstupu, na trase sestupu)
Vzdálenost: 20 km
Čas: 5:30↑↓
Občerstvení: restaurace na začátku trasy, pivovar pod Kyčmolem,
Převýšení: 1000 vm ↑↓
Charakter: Zpevněné lesní cesty a nezpevněné lesní cesty (polní), později pěšina a neznačená pěšina na Malý Polom. Pak široké pěšiny (zarůstající svážnice), od Burkova vrchu krátce opět lesní cesty, později opět zarůstající. Pěšina (značená) na Velký Polom. Dolů zpočátku lesní cestou, pak pěšinou a asfaltkou.

Výstup: Z Horní Lomné pohodlně po modré po asfaltové cestě mírně vzhůru až k místu, kde značka opouští na chvíli silnici a vede do osady Kyčmol přes les a stejnojmenný potok. Míjí tak zatáčku s pivovarem. Pak opět po úzké asfaltové cestě po levém břehu a nad osadou na pravý břeh potoka Kyčmol. Dlouho mírně po cestě, pak po lesní cestě překračující asfaltovou svážnici (z Kyčmolu) až na křižovatku turistických cest pod Malým Polomem. Odtud po červené směr Bílý kříž po asfaltové vrstevnicové svážnici na křižovatku s pěšinou v lese. Kdo pokračuje dál na Skalkyu nad Kršlí, opustí značku a dál po pohodlné cestě na nejvyšší bod. Tady v nevýrazném sedle po pěšině ostře vpravo na vrchol (250 m), skály. Před vrcholem paseka s výhledy. Pak zpět na červenou značku do pěšiny v protějším lese. Za bahnitým pramenem potoka Lúčka na státní hranici ostře vlevo.
Vrchol Malého Polomu: Jakmile se objeví statní hranice Česka a Slovenska, opustí trasa značku. Ostře doleva strměji pasekou, pak mírněji lesem až na vrchol po pěšině (borůvčím zarostlé lesní cestě). Na Malém Polomu je geodetický bod a několik hraničních kamenů včetně starých. Z plošiny dál pokračovat východním až jižním směrem po hranici (pozor na slovenské straně je zákaz vstupu do rezervace). Orientačně lehčí je sestoupit po první lesní cestě vlevo na červenou značku a po ní vpravo, zajímavější je zůstat na hřbetu a dojít na Čuboňov po hranici.
Vrcholy Čuboňova a Uherské: Na Čuboňov lze dojít po státní hranici od severo(-západu), ale nejkratší výstup je od rozcestí červené a modré značky, tj. rozcestí Čuboňov. Krátce po hranici zpět až do prudké zatáčky vlevo. Tady se modrá odděluje na Uhorskou, zatímco polní cesta (často bahno) pokračuje po hranici jen 150 m na zalesněný plochý vrchol. Pak zpět na modrou a směrem na slovenské území 0,5 km na rozcestí. Tady se odděluje zelená značka. Po ní asi 500 m do nejvyššího bodu a pak ostře vlevo bez velkého stoupání skrz lese 100 m na vrchol. Zatímco tisícimetrové vrcholy na české straně jsou navštěvovány alespoň občas v rámci zdolávání nejvyšších vrcholu Česka, Uhorská na slovenské straně je zcela mimo veškerý zájem.
Vrchol Burkova vrchu: Z Čuboňova a Uhorské zpět na červenou značku. Po pěkné pěšině s výhledy na pasekách do údolí Lomné 2 km pod Burkův vrch. Cca v ½ míjí cesta 1021 m vysoký bod, což by byla další hora přes 1000 m/m nazývaná Burkův vrch - Západní vrchol. Na ni je nejlepší cesta přímo po hranici z rozcestí Čuboňov, tj. bez použití červené značky. V nejvyšším bodě hřbetu se na české straně nachází malá skála. Z něj dolů zpět na značku. Když se opět odpojuje od hranice, zůstat zase na hranici a po neznačené stezce na Burkův vrch (Burkov vrch) s geodetickým bodem na slovenské straně (jen několik m od české hranice). Celá oblast zalesněná, na sestupu kolem červené značky skály.

Vrchol Velkého Polomu: Z Burkova vrchu je to asi 2 km na Muřinkový vrch. Ten sice neměří přes 1000 m, ale jedná se o výrazný kopec s pramenem pod kaplí na slovenské straně. Z něj na vrchol Velkého Polomu vede ještě pěšina asi 1 km dlouhá. Místy výhledy na slovenskou stranu. Velkém Polomu vrcholová kniha, rozcestí, informační tabule a hodně skal v okolí.

Sestup: Na Muřinkový vrch a z něj po žluté (vpravo). Pohodlným klesáním lesní cestou na svážnici, přes ni do lesa na pěšinu. Po ní do osady Přelač (autobusová zastávka) a pěšky nebo s použitím autobusu do místa startu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama