Velká a Malá Stolová

7. dubna 2017 v 21:26 | Martin |  Beskydské vrcholy

Velká Stolová (1046 m/m) a Malá Stolová (1009 m/m)

Po neznačených cestách nad údolím potoka Stolovec


Z Kněhyně vybíhají na západ dvě výrazné rozsochy s plochými vrcholy, hustě zalesněné. Jedná se o Velkou a Malou Stolovou (1046 a 1009 m/m). Mezi sebou svírají hluboké údolí (nivální kotel) malebného potoka Stolovec. Drobná říčka razící si cestu přes bloky pískovců s malými peřejemi patří do velké rodiny stejně drobných kouzelných beskydských toků.
Obě hory nedrží zvláštní rekordy, prvenství a ani neoplývají pověstmi či záhadami. Prostě jsou. Zvedají se na začátku pásma Karpat vysoko vzhůru oděné do beskydského hávu smrkových porostů, hlubokých chladných údolí, pískovcového kamení a drobných potoků s kaskádami. Nachází se na nich vydatná studánka i lovecká chata, pohodlné svážnice i lesní pěšiny.
Plochý tvar vrcholů dal název i oběma vrchům připomínajícím stoly, ale úplně vyloučit nelze ani souvislost s Čertovým stolem skrývajícím se v lesích za Velkou i Malou Stolovou při pohledu z údolí. O stolové hory coby geomorfologický pojem používaný pro plošiny se strmými srázy se nejedná.

Z Kunčic pod Ondřejníkem: Kunčice-Pod Stolovou - chata Leopoldka - Malá Stolová - Velká Stolová a zpět

Start/cíl: Kunčice pod Ondřejníkem-Pod Stolovou (590 m/m)
1000+: Velká Stolová, Malá Stolová, Folvark 1060 m/m
Doprava: silnice 483 z Frýdlantu do Frenštátu, v Kunčicích pod Ondřejníkem odbočit dolů u sanatoria (Beskydské rehabilitační centrum), přes koleje po místní cestě kolem dřevěného kostela dál nahoru až k obchodu s potravinami na horním konci obce s malým parkovištěm u popelnic
Vzdálenost: 10 km
Čas: 3:00↑↓
Občerstvení: potraviny na začátku trasy
Převýšení: 750 vm ↑↓
Charakter: Převážně lesní pěšiny křižující širší cesty. Na vrcholech neznačené. Na trase je studánka a lovecká chata Leopoldka.

Výstup: Z Kunčic pod Ondřejníkem jdeme po modré značce (vede od železniční stanice po asfaltce až k osadě Pod Stolovou). Za obchodem se výhledy na Ondřejník za zády kolem několika chalup do lesa. Zpočátku lesní cesta na levém břehu potoka Stolovec po křížení s lesní svážnicí přejde na druhou stranu a stává se strmější pěšinou. Stále stejně vzhůru přes další svážnici až ke studánce Leopoldka, což je vlastně pramen Stolovce. Voda patří i na dobré beskydské poměry k velice kvalitním. Jen 150 m mírným stoupáním a na mýtině stojí lovecká chata Leopoldka. Jedná se o náhradu za starší chatu z let 1911 až 1917, která shořela. Nová chata pochází z roku 1926 a nese křestní jméno tehdejšího olomouckého arcibiskupa, jak tomu bývalo zvykem. O kousek dál končí s lesní cestou žlutá značka. Od rozcestí se musí jít krátce po asfaltové cestě po červené značce na velikou křižovatku nad pasekou a lesem u Lepoldky.

Vrcholy Velké a Malé Stolové: Zatímco červená značka pokračuje přes plochu na skladování dřeva do lesa, cesta na Malou Stolovou vede zcela opačným směrem na nejhorší z neznačených cest. Polní, resp. lesní cesta pojen s mírným stoupáním směřuje (a postupně zarůstá trávou) mezi stromy na plochý a odlesněný vrchol. Lesy na úbočích sice zakrývají výhledy dolů, do údolí a nížin, ale vrcholy Velké Stolové nebo Kněhyně jsou vidět pěkně. Je zde malé ohniště a dřevěná deska s označením Malé Stolové 1009 m/m. Z vrcholu zpět na červenou značku ve směru na Čertův mlýn, ale na křížení s asfaltovou svážnicí a na hranici NPR Kněhyně-Čertův mlýn opět opačným směrem, ostře vpravo ve směru výstupu na neznačenou pěšinu. Vede na travnatou vyvýšeninu Folvark (tj. Dvůr) obklopenou stromy považovanou někdy za samostatnou 1000+ (1060 m/m). Při sestupu dolů z Folvarku ční ze země několik balvanů a malých skal. Přes ně strmě dolů a stále po nejvyšším bodě v hřbetu na vrchol Velké Stolové. Na severním je malá mýtinka kolem geodetického bodu, stejně vysoký je i těžko rozeznatelný jižní cca 150 m na stezce dříve.

Sestup: Stejnou cestou zpět, nejkratší. Delší je sestoupit po pěšině ještě 300 m na sever na po napojení na lesní cestu odbočit vpravo. Stále rovně přes křižovatku s asfaltkou k Leopoldce.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama