Travný

6. dubna 2017 v 20:21 | Martin |  Beskydské vrcholy

Travný (1203 m/m)

Tak trochu schovaná hora bez chat a bez záplavy turistů


Travný nedosahuje s výškou 1203 m/m ani velikosti některých předvrcholů svých sousedů v Moravskoslezských Beskydech, Malchor i Čertův Mlýn jsou vyšší, a odsouvají jej z pozice 4. nejvyššího bodu. Coby masív nicméně Travný je 4. nejvyšším v této části Beskyd a prominence 488 m je stále úctyhodná, ve druhé desítce českých a v první u beskydských hor.
Bez ohledu na svůj název patří Travný mezi hustě zalesněné vrcholy. Výhledy tady moc nejsou, i když z vrcholu je docela výhled na západ, na Lysou horu. Skoupá je hora i na památky nebo pomníčky. Nestojí na ní žádná horská chata. Jen u zelené značky z Morávky jsou zbytky partyzánského bunkru. I tak stojí klidný, nenápadný vrchol za návštěvu. Turisté se tady ještě docela jistě pozdraví a hora se v tu správnou dobu odmění záplavou borůvek, hub, malin.

Z Krásné: Krásná-Visalaje - Travný a zpět

Start/cíl: Krásná-Visalaje (775 m/m)
1000+: Travný
Doprava: silnice E462 z Frýdku-Místku do Těšína, odbočit na Nošovice a Nižní/Vyšní Lhoty (4474 i 4473), přes ně stále po hlavní silnici přes Raškovice až do Pražma, pokračovat dál do obce Krásná (48414 a 48415) až k parkovišti na horním konci Krásné, v osadě Visalaje
Vzdálenost: 12 km
Čas: 1:30↑, 1:00↓
Občerstvení: -
Převýšení: 500 vm ↑, 750 (800) vm ↓
Charakter: Zpočátku pevné, částečně asfaltovaná lesní silnice. Později kamenitá lesní cesta, na samotném vrcholu pěšiny v lese.

Výstup: Od velkého parkoviště v Krásne v osadě Visalaje vedle autobusové zastávky kolem hotelů po zelené značce asfaltkou přes osadu Zemřelov. Tady se vpravo odpojuje cesta na Morávku. Značka vede dál vlevo kolem luk na jedné a chat na pravé straně. Dolesa kolem kopce Vysoký Rykali. Za mýtinou zvanou Plato (nevýrazné sedlo, kde odbočuje žlutá značka) se cesta zhoršuje a stává strmější. Směřuje mírně doprava, na východní úbočí Travného. Několik pasek, většinou les. Následují dvě studánky, u druhé se cesta stává spíše bahnitou a travnatou. Před studánkou bez značky (vedla tudy staré modrá značka) nebo za studánkou u rozcestí (nazvané překvapivě Velký Travný, aniž by takové místo v okolí existovalo) po modré značce na vrchol.

Vrchol Travného: Modrá značka vede lesem na plochý vrchol. Z něj řídký les umožňuje výhled na západ, směrem na Lysou horu. K výhledům na opačnou stranu je nutné z vrcholu sestoupit (např. pod rozcestí Velký Travný). U rozcestí označujícího nejvyšší bod bývá vrcholová kniha.

Sestup: Stejnou cestou zpět nejsnazší. Kdo se nemusí vracet zpět na parkoviště v místě startu, může např. pokračovat po zelené na Morávku

FOTOGRAFIE:
Travný z Grúně


Vrchol


Vrcholové plató


Jiná část kolem vršku


Lysá hora z Travného
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama