Smrk

5. dubna 2017 v 21:17 | Martin |  Beskydské vrcholy

Smrk (1276 m/m)

II. nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd se vzpomínkami na odpor proti nacismu i komunismu


Smrk měří 1276 m/m a je po Lysé hoře 2. nejvyšší v Moravskoslezských Beskydech. Má rovněž 2. nejvyšší prominenci v této části Beskyd (7. největší v Česku) a 3. v Západních Beskydech. Je i nejvyšší horou Beskyd na Moravě, řeka Ostravice ji odděluje od Lysé hory ve Slezsku. Na jeho úbočích stojí tři staré dřevěné lovecké chaty (Včelín, Klinská a Hubertka), u posledních dvou jsou prameny s vodou považovanou za nejčistší v Česku. Mezi ty známější patří Tajemná Řásňovka na severních svazích. Hora ukrývá na úbočích i několik rozeklaných skal (na vrcholu, na Korytovém nebo na Smrčku) a vodopády (na Bučacím potoku).
Nápadný plochý vrchol připomínající pecen chleba s výběžkem (Malým Smrkem), hustě zarostlý smrkovými lesy, ukrývá pohnutou minulost. Např. za II. světové války zde recidivista Stanislav Kotačka zabil výsadkáře Josefa Bierského, jehož partyzánský oddíl v kraji působil. V roce 1970 vznikla blízko vrcholu mohyla na počest sebeupálení Jana Palacha a v roce 1982 ji následoval pomníček Johna Lennona. Obě místa vyjadřovala nesouhlas s tehdejším komunistickým establishmentem, jakousi méně nápadnou a tedy i policií málo střeženou náhradu za mohylu na Ivančeně (Lysá hora).
Původ názvu hory je zřejmý a obvyklý. Smrků, Smrčků, Smrčin atp. je dost po celých Beskydech ( např. i v Rychlebských či Jizerských horách) i v masívu samotného Smrku. Na jeho plochém hřbetu se za samostatné vrcholy někdy považují tři místa: Smrk, Malý Smrk a Smrk - J. Takovéto dělení se používalo i kdysi, ale Smrk nesl jméno Smrk nad Holubčankou, Malý Smrk byl Smrk nad Košárkou a poslední Jižní vrchol pak Smrk nad Kořenem, resp. Smrk nad Studenčany.

Z Ostravice: Ostravice-Osmek - Holubčanka - Malý Smrk - Smrk a zpět

Start/cíl: Ostravice-Osmek (560 m/m)
1000+: Smrk, Malý Smrk 1174 m/m
Doprava: silnice 56 z Frýdlantu nad Ostravicí na Bílou, v Ostravici odbočka v tomto směru vpravo za nádražím za světelnou křižovatkou a za velkým parkovištěm, po úzké asfaltové cestě přes most na pravý břeh potoka až k nevelkému parkovišti pod osadou Skalka na tzv. Osmecké cestě
Vzdálenost: 11 km
Čas: 2:00↑, 1:30↓
Občerstvení: -
Převýšení: 750 vm ↑↓
Charakter: Kamenité lesní cesty a úzké pěšiny, na Malý Smrk neznačenou stezkou lesem. 2x brod. Většinou lesem bez budov nebo přístřešků.

Výstup: Z parkoviště před mostem na levý břeh odbočit na kamenitou lesní cestu po červené značce (až na vrchol po stejné barvě). V lese brod přes Bučací potok a dál opět po kamení na cestě, zpočátku strměji, pak mírně a po lepším povrchu. Od rozcestí Nad Holubčankou se cesta postupně zužuje a zarůstá. Ve výšce asi 1100 m/m pěšinou na lesní cestu a znovu pěšinou, tentokrát po kamenech, až ke studánce Tajemná Řásňovka. Lesem schůdnou pěšinou přes kluzké koryto Bučacího potoka (opěrné lano přes bahnitý brod) a opět po kamenech do sedla mezi Malým a Velkým Smrkem. Na Malý Smrk s výhledy na sever neznačenou pěšinou lesem a borůvčím po nejvyšších bodech hřbetu (250 m) a zpět.
Vrchol Smrku: Ze sedla hřebenem, zpočátku strmějším, po široké stezce. Později se zmírní v mrtvém lese, až dosáhne vrcholové plošiny. Kolem pomníčků Johna Lennona a Jana Palacha s výhledy na Ondřejník a Lysou horu borůvčím a bahnitou pěšinou na značený vrchol (vrcholová kniha, informační tabule). Z vrcholu omezené výhledy severním směrem na Ondřejník a západním na Kněhyni. Na východní výhled se musí na Malý Smrk. 0,5 km po značce na západ se nachází mrazový srub, pískovcová skála s několika pomníčky podobnými křížům na Lysé hoře. Ještě dál ukrývá les pomník zavražděného Josefa Bierského, výsadkáře operace Wolfram.

Sestup: Stejnou cestou zpět. Kdo se nemusí vracet zpět na parkoviště v místě startu, může např. pokračovat po červené na Čeladnou nebo ze sedla po modré do Starých Hamer, odkud jezdí do Ostravice pravidelně autobus (a do místa startu dojít pěšky).

Ze Starých Hamer: Staré Hamry-Šance - Růžanec - lovecké chaty - Smrk

Start/cíl: Šance na Starých Hamrech (580 m/m)
1000+: Smrk, Smrk - Jižní vrchol 1248 m/m
Doprava: silnice 56 z Frýdlantu nad Ostravicí na Bílou, za Ostravicí odbočit vlevo k parkovišti na pravé straně hráze nebo pokračovat po E56 k parkovišti na levé straně (i po levé straně jízdy),
Vzdálenost: 15 km (12 km při sestupu kratší cestou)
Čas: 4:00↑, 2:30↓
Občerstvení: -
Převýšení: 780 vm ↑↓
Charakter: Zpočátku pěšina, pak asfaltové lesní cesta, později kamenitá lesní a zarostlá lesní. Mezi chatami pevná polní cesta. V závěru pohodlná pěšina na vrchol. V úvodu skály, později trojice loveckých chat. Zdlouhavé, uprostřed neznačené.

Výstup: Dlouhá trasa jižními svahy Smrku málokomu stojí za námahu (lepší je pro sestup), takže tento skrytý klenot znají jen někteří z turistů v Beskydech. Od parkovišť u hráze Šance (s možností projít se po hrázi) po žluté značce estakádou po hlavní silnici do první zatáčky, kde za závorou začíná lesní cesta kolem potoka Růžanec. Tu trasa záhy opustí, aniž by musela, a strmou pěšinou kolem polozapomenutých skal dosáhne pohodlné asfaltové silnice. Po ní mírně 1 km a rozbitou lesní svážnicí vzhůru k rozcestí, kde se napojuje modrá značka. O kus výše stojí nejmenší z loveckých chat na Smrku: Včelín. Bez vody, bez elektřiny, jen se suchým WC a kamny ji zbudovali pro lesáky, myslivce a především pro majitele zdejších lesů, když se vydávali v 19. století hluboko do ještě málo dostupných lesů na lov. Od chaty ještě kousek pěšinou na křížení s další asfaltovou svážnicí. Tady lze pokračovat dál po značce a dosáhnout asi po 700 m sedla mezi Malým Smrkem a Smrkem. Namáhavější je vydat se mimo značku po silnici mírně dolů a pak malým stoupáním vzhůru, asi 1,5 km. Od začátku stoupání se otevírají výhledy na Zadní hory na česko-slovenské hranici a za nimi mj. Malou Fatru. Pak se objeví lovecká chata Klinská (v Klíně) s nevábnou studánkou vpravo nad cestou a výbornou schovanou pod silnicí v lese. Po dalších 1,5 km skoro po rovině lesem i pasekami pevnou cestou zarostlou trávou následuje poslední chata, dvoupatrová Hubertka s dalším zdrojem výborné vody a nekrytým posezením. Od Hubertky strmě pěšinou s červenou značkou, pak mírně přes Jižní vrchol až na hlavní.
Vrchol: viz trasa z Ostravice: Ostravice-Osmek - Holubčanka - Malý Smrk - Smrk

Sestup: Nejkratší z vrcholu po červené do sedla a napojit se na žlutou značku nebo podle možností zvolit jinou možnost.

FOTOGRAFIE:
Výhled na Ondřejník

Výhled na Lysou horu


Smrk z Lysé hory


chata Včelín

chata Klinská


chata Hubertka
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama