Ropice a Slavíč

6. dubna 2017 v 20:50 | Martin |  Beskydské vrcholy

Ropice (1083 m/m) a Slavíč (1054 m/m)

Dvojice hlavních hor nad hlubokým údolím Slavíče


Na východě končí Moravskoslezské Beskydy rozeklaným hřbetem s mnoha vedlejšími výběžky. Ze všech hlavních je tento nejmenší, výškou odpovídá spíše Vsetínským Beskydám. Nejvyšší horou je zde Ropice (1083 m/m) a následuje Slavíč (1054 m/m) ve skoro samostatném masívu. Severní svahy Ropice, podobně jako např. na Smrku (údolí Studenčany), tvoří sněhové (lavinové) kotle s rozsáhlými pískovcovými sesuvy (zejména Skaliny s prameny Ropičky). Ve svazích Ropice i Slavíče se nachází několik starých loveckých chat. Ani na jedné není nějaký velký výhled, i když cestou na vrcholy nebo z nich se takové jsou.
Název Ropice (Ropica) není spolehlivě vysvětlený. V polštině je ropa rezavá voda, což by mohlo být vysvětlení. Ale vyvrátit nelze ani základ v "rǫbežь", tj. ve starých slovanských nářečích znamenalo hranice, pohraničí (v tomto případě zřejmě prastaré a později posunuté hranice Slezska s Moravou, nyní tvořené řekou Ostravicí).
Jméno Slavíče nemá pravděpodobně nic společného se slávou či slavení a dokonce ani se "slavičí" horou (słowiczi góra). Na mapách v 19. století je označovaný za "Zlabicz", tj. za Zlabíč (od Žlab), což je zřejmě nepřesnost. Na ještě starších kartografických záznamech z 18. století se opakuje jméno "Slabicz" pro potok i horu. Jedná se tedy o zkomoleninu "slabý" (mírný) vrch.

Z Morávky: Morávka-Dolinky - Velký Lipový - Ropice - Smrčina - Kalužný - chata pod Slavíčem - Slavíč - Morávka-Dolinky

Start/cíl: Morávka-Dolinky (460 m/m)
1000+: Ropice, Slavíč, Smrčina 1015 m/m, Slavíč - Západní vrchol 1009 m/m,
Doprava: silnice E462 z Frýdku-Místku do Těšína, odbočit na Nošovice a Nižní/Vyšní Lhoty (4474 i 4473), přes ně stále po hlavní silnici přes Raškovice až do Pražma, pokračovat dál po hlavní silnici přes vesnici Morávka až k obřímu parkovišti za mostem před sousoším zobrazujícím partyzány
Vzdálenost: 23 km
Čas: 6:00↑↓
Občerstvení: Kolářova chataSlavíč
Převýšení: 950 vm ↑↓
Charakter: Široké lesní cesty a cesty na paseckáh polního charakteru. Na začátku a konci trasy asfaltová silnice s provozem. Jen místy zarůstající lesní cesty. ½ cesty značená, ½ bez značení (orientačně lehká).

Výstup: Od velkého parkoviště na Morávce v části Dolinky (zastávka Lipový) přes silnici a po žluté značce kolem chalup po velice strmé asfaltové silnici, později lesní, do lesa. Za křížením lesních cest se cesta zmírní a nabídne se výhled na Travný. Pak opět do lesa přes palouk se zaniklou osadou Kubošovice (studánky, zbytky zdí a ovocných stromů) dál vzhůru řídkým lesem s malým brodem přes potok. Pak prudkou zatáčkou na pevnější cestu a po ní do sedla mezi Příslopem a Velkým Lipovým s výhledy na Javorový i na opačnou stranu ve směru na Kotař. Rozbitou cestou a červené značce strmě na Velký Lipový a z něj mírným klesáním a pak pozvolně příkřejším stoupáním na vrchol. Původně vedla červená značka pod vrcholem vpravo, po vyhlášení rezervace vede přímo přes vrchol.
Vrchol Ropice: Ropice je poměrně plochá, zarostlá řídkým lesem. Kromě zbytků triangulace a ukazatele tady stojí dřevěná socha Peruna (Pieruna), slovanského boha. Má vyjadřovat svornost Čechů, Slováků a Poláků. V silně katolickém kraji na pomezi Moravy a Slezska, kde mj. slovo pierun vyjadřuje něco zcela jiného, se jedná o zajímavou ironii. Kromě toho se jednalo o boha války. Zajímavější je stará lovecká chata pod Ropicí (druhá je na opačné straně v místě zvaném Skalka). Za studánkou u sestupu z vrcholu se nachází křižovatka, odkud se sejde po neznačené cestě na asfaltku v lese. Tam se nachází chata Česnačka (tj. česnek, podle medvědího česneku). Má rovněž svůj vlastní zdroj vody a další studánka zůstala na staré cestě, kudy vedla značka kdysi (i s nedalekým přístřeškem). Při sestupu z vrcholu je důležité správně odbočit u první studánky a nepokračovat dál ve spádnici.

Hřbet: Červená značka dál pomalu klesá zpočátku zarostlou, později lepší cestou. Pod kopcem Smrčina je rozcestí (modrá značka odbočuje vlevo) a o kus dál (500 m) výrazná křižovatka. Kdo pokračuje lesem mimo značku, dojde na vrchol Smrčina (1015 m/m). Hodnota této 1000+ je malá. Z vršku více strmě dolů, až se cesty opět spojí. 0 800 m dál stojí další rozcestí (opět modrá odbočuje vlevo) a červená značka jde po úbočí kopce Kalužný (na jeho vrchol opět vede přímo od rozcestí lesní cesta nahoru a dolů, kde se spojuje se značkou). Pak opět klesá k dalšímu rozcestí (pro změnu žlutá) u Babího vrchu a tento kopec pak opět obchází lesem. Za ním se nachází několik mýtin a na rozlehlejší z nich stojí Kolářova chata Slavíč. Vedle ní stávala starší Hadaszczokova chata, zanikla během II. světové války. U chaty se nachází velký rozcestník a výhled do údolí Lomné. Z tohoto místa na opačnou stranu do lesa po široké neznačené cestě, ve směru vleku, vzhůru na kopec Mizerov.
Vrchol Slavíče: Vlastní protáhlý vrchol Slavíče se táhne v délce přes 3 km. Nad kopcem Mizerov je paseka s vyhlídkou na hřbet Ropice, následuje cesta lesem. Na ní se nachází několik vyvýšenin, z nichž např. západní vrchol je někdy velice sporně považován za samostatný. Hlavní vrchol je u triangulační tyče rozeznatelný podle kamenné mohyly z pískovcových desek. Na svazích vrcholu, špatně dostupné a daleko od sebe, se nachází řada zajímavých míst: drobné vodopády (Suché), lovecká chata Loryška atp.

Sestup: Z vrcholu pokračuje cesta dál na západ a stále více zarůstá. Stává se z ní spádnice prudce dolů přes vrstevnicovou svážnici s dobrým povrchem. Nejkratší cesta ale vede přímo dolů, průsekem v lese přes drobné pařezy a mlází. Asi 400 m těžce, pak se objeví osada Junkula. Z ní asfaltkou k chatám a za nimi chodníkem dolů, vyhnout se oplocení, a dojít přes louku U Urbánka až na hlavní silnici k autobusové zastávce. Bez zdlouhavého čekání na autobus následuje zdlouhavá cesta po modré značce (odpojila se před chatou na Slavíči) frekventované silnici kolem východního okraje přehrady Morávka, kde ji ještě částečně kryjí stromy. Od hráze jsou pěkné výhledy právě na Slavíč. Za hrází dolů podél polí (v létě na slunci úmorné) a mezi domy na parkoviště.

Fotografie:
Hřeben Ropice z hřebene Slavíče s výhledem na Ostrý


Vrchol Slavíče


Vrchol Ropice
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama