Javorový a Ostrý

12. dubna 2017 v 12:45 | Martin |  Beskydské vrcholy

Ostrý (1044 m/m) a Javorový (1032 m/m)

Kolem údolí Tyrky na domácí vrchol Třince


Asi jen obyvatelé Třince a okolí vědí, že nejen železárny (zvané werk) a sídliště s mnoha obchody, školami nebo nemocnicemi (např. na Sosně) patří k tomuto městu. Jeho součástí je i údolí potoka Tyrka s městskou částí, dříve vesnicí, Tyra. Ze tří stran ji obklopují hory a tři dosahují výšky 1000 metrů (Javorový, Smrčina a Ostrý). Nejen ti, kdo "bydlí na Sosně" a "dělají ve/verku", sem chodí sbírat houby a borůvky nebo si v lese odpočinout. Kolem cest tak pro potřeby návštěvníků v domově veverek vyrostlo i větší množství chat.
Javorový měří 1032 m/m a nějaké javory, podle jakých dostal jméno, na něm v převážně smrkových lesích ještě rostou. Ostrý s 1044 m/m nijak výrazný není a ani jeho oblý tvar názvu neodpovídá. Jako většina hor Beskyd se spíše strmě zvedá do plochého vrcholu. Ale oba názvy jsou nepochybně typicky karpatské. Stačí připomenout Ostrý a Javorový štít sousedící spolu ve Vysokých Tatrách. Jižně od Javorového se pak nachází ještě předvrchol Šindelná s 1000 m. I tento název je běžný (např. ve Slezských Beskydech) a odvíjí se od střechy pokryté šindelem (buď podle tvaru, i když vyvýšenina ho málo připomíná, nebo podle místa výroby nebo dovozu).

Z Třince: Třinec - Tyra - Javorový - (Ropice) - Smrčina - Ostrý - Tyra

Start/cíl: (460 m/m)
1000+: Javorový, Šindelná 1000 m/m, Smrčina 1015 m/m, Ostrý
Doprava: silnice E11 z Třince do Čadce, sjezd na Oldřichovice, přejet dál po hlavní silnici do Tyry, několik malých parkovacích míst u cest, nejvýhodnější u hřbitova (slepá cesta za mostem přes Tyrku uprostřed obce)
Vzdálenost: 20 km
Čas: 5:30↑↓
Občerstvení: turistickáchata Javorový, turistická chata Ostrý
Převýšení: 900 vm ↑↓
Charakter: Asfaltová a následně lesní cesta, později trochu mizející a za svážnicí pěšina. Zarůstající lesní cesta na Malý Javorový, krátce asfalt, opět lesní cesta po celý zbytek trasy s výjimkou odbočky na Ostrý (zarostlá lesní cesta, nyní spíše pěšina) a krátkého úseku nad Biernačem (lze zůstat na cestě). Od Kozince opět asfalt. S výjimkou úseku přes Smrčinu značená (bez návštěvy Smrčiny celá značená). Místy výhledy. Dvě studánky.

Výstup: Z Tyry od hřbitova zpět kousek po hlavní cestě po žluté značce. Podél pravého břehu Kotelničného potoka až na horní konec zástavby, přes potok ke studánce U modřínků na svážnici (asfaltka) a ostře vpravo lesem po pěšině. Na svážnici se napojí trasa až pod sedlem Malý Javorový. Tady končí žlutá a na vrchol Javorového vede zelená. Kolem horních stanic lanovek až na Malý Javorový (947 m/m) s chatou, stanicí Horské služby aj.

Vrchol Javorového: Z Malého Javorového mírným stoupáním po modré lesem na vrchol skoro bez výhledů (rozcestník, triangulace), lepší výhledy jsou z Malého Javorového. 1 km dál na Šindelnou po neměnící se lesní cestě, stoupání mírné. Pak 1 km k rozcestí sedlo Šindelná, odkud lze po neznačené cestě (mezi modrou a žlutou) zamířit na 1,5 km vzdálený vrchol Ropice (trasa zde). 1,5 km je to pod modré a pak po červené i k další křižovatce, kde červená klesá dolů, zatímco neznačená cesta míří na vrchol Smrčiny.

Vrchol Smrčiny: Vrcholu Smrčina lze dosáhnout i přechodem z Ropice na Slavíč, protože v tomto úseku se trasy překrývají. Po sestupu z lesnatého vrcholu, asi po 1 km, se stezka napojí zpět na červenou značku. Tu po necelém 1 km na rozcestí pod kopcem Kalužný opustí ostrým odbočením vlevo po modré. Následují 2,5 km až k rozsáhlému palouku u chaty pod Ostrým.

Vrcholy Ostrého: Od chaty po modré značce (pěšina) nebo na západním okraji palouku lesní cestou mírně vzhůru na bezejmennou kótu 1011 m/m, kde začíná rezervace Čerňavina. Když modře značená značka odbočuje vlevo a dolů, pokračovat rovně pěšinou 600 m na zalesněný vrchol Ostrého (triangulační tyč) a zpět.

Sestup: K chatě pod Ostrým a od chaty po žluté značce kolem studánky zbojníka Ondráše k přístřešku u Biernače. Stále po žluté (nebo dolů po neznačené cestě, původní žluté, přímo k hájence na horním konci Tyry) po pevné lesní cestě až k rozcestí pod Kozincem a po stejné cestě dolů, do údolí Tyrky. Krátce po hlavní silnici stále po žluté k hřbitovu.

Fotografie:
Vrchol Ostrého


Omezené výhledy z Ostrého

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama