Horolezecké filmy

27. dubna 2017 v 21:01 | Martin |  Jak přežít bez hor

...teda ty filmy o horolezcách, co jsme viděli


Jan Haráč někde na pohora.cz psal, že když je hnusně nebo je hnusně horolezci, tak aby si pustil něco v TV. Teda horolezec se jen tak nepouští, spíše se spouští nebo pevně drží, ale má-li si něcco pustit, tak aby to stálo za to.Hedvábná stezka... (chybí)

Himalajské dobro (chybí)

ARLBERG: SKRYTÝ RÁJ - Heinz Leger, 2011. 50 min. Dokument o Arlbergu. Výborné záběry přírody (samozřejmostí kozorožci, kamzíci) během roku doplněné o záběry historické z dob rozvoje turistiky na rozhraní Tyrolska a Voralberska. Nechybí žuchající laviny, kytičky, voda... O horolezectví tam moc není, jen o té krajině kolem. Hodnocení: výborné.


JASTRABIA VEŽA - Antonín Moskalyk, 1984. 81. min. Film, psychologická tragédie, je o mladém horolezci Petrovi, co se smrti staršího bratra v Himalájích viní Filipa. Nakonec ho vytrvalým otravováním donutí k výstupu, co skončí tragicky. Vše se odehrává ve filmařsky oblíbeném reálu kolem Zeleného plesa, kde se krotili i krokodýli aj. Hodně se řeší charaktery postav, asi dobře zahrané, ale k horolezectví mají blíže hlavně záběry přírody a lezení (poslední třetina). Těch není nikdy dost. Choleričnost Petra zabírá naopak první 1/2 filmu. Hodnocení: dobré.


KRÁLOVÉ HOR - Gerardo Olivares a Otmar Penker, 2015. 97 min. Film, jehož žánr lze těžko určit. To se sejdou dva dokumentaristi (Olivares - Penker), 3 herci (ve filmu se objeví celkem 4) a vyrazí do Alp za orly. A natočí zajímavý snímek s příběhem, jaký určitě nadchne děti a babičky. Takže jestli má někdo pochopit, proč tolik milujete šutry, sníh, spálené ksicht, odřené ruky, posekané nohy... Ať se kouknou. Originální název je Bratři větru (supr český překlad názvu) a jde v podstatě o to, že dvěma mladým orlům umře otecko. Starší vyhodí mladšího a toho najde klučina, jemuž umřela máma při požáru. Se svým oteckem (Tobias Moretti) si moc nerozumí a tak s pomocí myslivce (Jean Reno) učí mládě přežít. Jestli čekáte americké psí cho drama, tak sorryyako. Prostě záběry na krajinu, místy dramatické záběry zvířat a příběh prostě plyne. Samotná zápletka a děj jsou okrajové, což asi hodně diváků nepochopí. Jde o orly, kamzíky, mraky, laviny... Tobias Moretti skvěle hraje svůj koníček (farmaření), Jean Reno hraje to, co sám chce (a tak si udělal výlet do Alp) a Manuel Camacho asi chlapecké nadšení ze sokolničení nemusí hrát (v záběrech je opakovaně vidět, že zvířata drží herci a ne avatáry). A do dobrého konce desítky parádních záběrů ve stylu Barabášových Tater. Hodnocení: výborné (navzdory všem).

MEDENÁ VEŽA - Martin Hollý, 1970. 87 min. Film, romantizující tragédie, o životě tří kamarádů (Valér, Pirin, R) spravující chatu na nespecifikovaném místě ve Vysokých Tatrách. Jeden z nich zbalí turistku (Sašku), ožení se s ní a vytáhne ji na chatu žít. Podezřívá ji z nevěry s lékařem v údolí. Saška pak zahyne při výstupu na Medenou vežu. Pirina kamarádi pozdeřívají, že ji zabil. Společně hledají její tělo a namlátí jejímu milenci. Dostanou podmínku. Pirin po nálezu těla manželky spáchá sebevraždu a zbylé dva zavřou pohraničníci za pašování. Ve filmu jsou parádní záběry na krajinu i ukázky lezení 60. let (herci měli každý horolezeckou náhradu). Příběh je slabší, místy těžko uvěřitelný. Silný je v místech, kde odráží jinou realitu (např. kříž za Sašku je podle kříže na Vysoké za kamaráda, podobně piáno vynesli na Rysy). Výhodou je (skoro) abscence komunistických keců. Hodnocení: velmi dobré.

ORLIE PIERKO - Martin Hollý, 1971. 88 min. Film, dobrodružný příběh, je pokračováním Medené veže po propuštění Valéra a R. Od předešlé verze je film více dobrodružný, odlehčený. Kamarádi se vinou finance nedostanou zpět na svou chatu, tropí mu s pomocí vnučky jiného pašeráka nepříjemnosti (a on, přestože je to správný socialistický člen VB, se chová podobně dětinsky), než nakonec dospěle hašteření ukončí. Bohužel jejich hádka brání tomu, aby se 3/4 filmu odehrávaly v kopcích. Kromě pár záběrů (a malování čar u zastávky Popradské pleso) je toho oproti prvnímu dílu mááálooo. Jinak maketa tzv. chaty ve Ztracené dolině stála pod Lomnickým sedlem v tzv. Filmárském žlabu. Hodnocení: dobré.


POSLEDNÍ VRCHOL - Juan Manuel Cotelo, 2010. 82 min. Dokument o španělském knězi (otec Pablo Domínnguez Prieto), který byl mj. i horolezec. Ve 42 letech zemřel při zimním alpinistickém výstupu na Moncayo. Není to tak úplně film o horách a horolezectví, ale pocta/vzpomínka na výjimečného člověka, co miloval hory a Boha. Vzpomínají na něj především jeho známí a to ve vztahu k víře, tj. pro nábožensky nesmýšlející diváky je film místy nudný. Pro přemýšlející věřící je mnohem zajímavější. Hodnocení: výborné pro katolíky, dobré pro ateisty.

PRIBEHY TATRANSKÝCH ŠTÍTOV - Pavol Barabáš, 2011. I-V 30 min., VI 50 min, 2013. Série, jaká by mohla pokračovat...
I. Súboj velikánov: Kriváň, Ľadový a Gerlach se spoustou videí shora i z výstupů. Informace o názvech a zajímavostech... Na začátku trochu moc historie o horských vůdcích a turistice v Tatrách. Hodnocení: velmi dobré.
II. Sny o slobode: Ganek, Žabí koň a Vysoká. Podobné jako I. díl, ale místo info o vůdcích povídání o kříži na Vysoké (a kus toho povídání se oedehrává při opravě kříže na Vysoké). Hodnocení: výborné.
III. Posadnutí horami: Mengusovský a Lomnický. Hodně "polský" díl. Goroli v tradiční výbavě z přelomu 19. a 20. století šplhají po hřebeni Mengusákůůůů. Uf. Hodnocení: výborné.
IV. Posledný z posledných: Ve Studených dolinách: Ostrý, Javorový a Prostredný. Smutný osud Karola Englishe, jehož prvovýstup potvrdila náhoda... Trochu smutné, jaké svině my horolezci jsme. Hodnocení: velmi výborné.
V. Legendy a ilúzie: Rysy a Mních. První polovinu je celkem nuda o Leninovi a jeho možném výstupu na Rysy, jak se pak z toho stala komunistická masovka. A že nebýt horských vůdců, moh´ mít v Tatrách hrobeček a SSSR koneček ještě před vznikem. Režisér má trochu slabost pro Viktora Beránka, který se opět dost vykecává. Pak následuje zdolávání Mnicha a úvahy, jestli natlučené skoby a hromady lezců nejsou moc. Ale i takové stěny prostě jsou. Hodnocení: velmi dobré.

VI. Stopy na hrebeni (2013): V podstatě samostatný film. Michal Sabovčík a Adam Kadlečík (a Gabriel Čmárik cca po Rysy) se rozhodnou (Mišo už se o něco podobného pokusil předtím) zopakovat výkon "Pavúka" (Pavola Pochylého) z roku 1979, kdy slezl hlavní hřeben sám a ve větrovce a šusťákách. Kluci neopakují tu větrovku a šustky, ale to lezení. A o tom to celé je. Dokument, jak se derou z Roháčů do Belianek. Dramatické momenty chybí (jen se o nich mluví), ale je asi jasné, že když vám parťák letí do žlabu, tak fakt první věc není práce s kamerou. Hodnocení: výborné.


SEVŘENÉ HRDLO NA GERLACHU - Aleš a Soňa Neničkovi, 2015. 9 min. Film získal řadu outdoor ocenění, ale náš názor na něj je divný. V podstatě je to dokument o tom, jak se nemá dělat výstup na Gerlach (reálný dokument). Tj. vyjít pozdě, neznat trasu, nemít vybavení... Ale pozornější divák si všimne řady nejasností. Autor je dost dobrý sportovec a dokumentarista, film vyznívá amatérsky. To by nebylo divné. Jen v rozhovoru s Kráčelíkem v NOE TV (zde) jsou další podrobnosti: měli jen 30 m lano a 1 sedák (kromě minik apod., ale úplně malé batohy kam se to prostě nenacpe), slaňovali na 1x 60 m stěnu v noci mimo Batizovskou próbu (s 50 m od polských lezců + 30 m svého = 80/2..., kurňa chybí furt 20 metrů) a slečna držela jeden konec lana (ale ani na jednom prameni to nejde, protože podle videa tam lano nenechali, resp. slézali nějakou stěnku ještě ráno...), nebyli ráno v próbě Batizovské (ale mají z ní video...). Mohlo to být všechno jinak... DOBRÝ FAKE? HODNOCENÍ: dobrý podfuck (?).


SHERPA LIMIT - 5 min. Parodie na VERTICAL LIMIT (níž). Aneb když se česká kotlina změní na stolové hory arizonské. Hodnocení: velmi dobré (ale 2, protože je to krátké). Odkaz.

SLOBODA POD NÁKLADOM - Pavol Barabáš, 2016. 60 minut o nosičích v Tatrách. Hodně chválený film, no my radši inší od stejného pana režiséra, slovenského majstra filmu o horách. Nádherné obrazy Tater míchající se s povídáním nejstarších nosičů (a chatařů) nyní z chaty Pod Rysy, Zamkovského, Rainerky a Skalnatého. O nosičtsví a jeho historii se dozvíte snad úplně všechno. Mladí vystupují ojediněle (v dodatku k filmu), což je škoda. Jejich počty, vztah k jiné dopravě, profily nebo hodnocení od horské služby, horolezců, rodiny atp. by stály za větší zmínku než v několika větách rozesetých ve filmu (nebo vůbec). Zbytek se nese ve stylu, proč se kdysi stali nosiči (z lásky k horám). Trochu se filozofuje, především Viktor Beránek (chatař Pod Rysy) se vyjadřuje ke vnímání náboženství, kdy se podle něj věřící spoléhají příliš na Boha (a tenhle komunistický resentiment sděluje kupodivu člověk, co si na sešit z ruštiny coby kluk napsal okupantština). Souvislost s filmem dost mizivá. HODNOCENÍ: velmi dobré.

TAJOMNÉ KARPATY - Erik Baláž, 2016, 2017 a 2018. I-III 50 min.
I. Život v oblakoch - Rok s tatranskými kamzíky... Klasický dokument. Od kamzíčat a jejich poskakování, přes sviště probouzející se ze zimního chrnění, přes rysy a jelení říji. Tu a tam medvěd, orle a vlk. Spousta záběrů Tater, hlavně zimních a podzimních. Nebýt tam chcíplého jelena, dobrý dokument i pro děcka. HODNOCENÍ: velmi dobré.
II. Nesmrteľný les - Místo kamzíků rok s medvídky pod Kriváněm. Tu a tam orešnica. Víc záběrů na les a jeho obměnu, skály se vyskytují oproti I. dílu méně často. Některé záběry v tomto dokumentu jsou skvělé a výjimečné (šplhající mackovia), ale nám se líbilo, že je to prostě film o obyčejných věcech v krásné přírodě. HODNOCENÍ: velmi dobré.
III. - Živá rieka - O řece Belá. Ještě není sestříhanýýýýý.....


TENKRÁT V RÁJI - 2016. 100 min. Film o Josefu Smítkovi. Jenže víc než lezení je to o jeho vztahu k jedné horolezkyni a o nacistické okupaci. Na začátku se mihnou Tatry, dost nereálně. A takový je celý film: vymyšlený. Pády na skále, vztah se Štáflovou (a sex na vrcholu věže, ze které slaňujete...), neexistující německý/sudetský horolezec Hoerst Goerke... Hodnocení: dostatečné.


TŘETÍ SKOBA PRO KOCOURA

VERTICAL LIMIT - 2000. Martin Cambell. 118 min. Extrémní podmínky horolezectví = super. Jenže tendle film je spíše parodií. Prostě nesnášíme scény, kdy vlasatý týpek bez helmy tahá bez kladkostroje na špagátě nějakou girl... Herec Ed Viesturs je sice horolezec, ale jestli takhle váže osmu, jistí na poutka, lano ohazuje kolem cepínů ve stylu nápisu "We love dead", tak to fakt neee. A situace, kdy se horolezec uřeže z lana, aby zachránil jiného... Ufff... Ale líbí se nám, že na pokraji smrti, na pokraji hladu a výškovky si sličná girl a ličný boy nedonesou jedinou omrzlinu. Hodnocení: dostatečné.

VERTICAL LIMIT GUIDE to CLIMBING - 2009. 9 min. Aneb učíme se lézt podle filmů :D S dynamitem a skokem o cepínech na konci :D. Hodnocení: velmi dobré. Odkaz.


V POHORÁCH PO HORÁCH - Jiří Kráčalík. Série několikaminutových (5 - 12 min.) dokumentů Jirky Kráčalíka. Z majitele cestovky je starší pán, co točí filmy. Kdysi vodil turisty na Ortler, teď popisuje hrůzy a obtíže výstupu na Kľak nebo Osnicu. Pro velkou nadmořskou výšku a počasí tak místo o Velkém Kriváni natoči dokumemtn jen o Malém. Hm...
4. díl: Kriváň - místo videa spousta fotek. Todle dělají na youtube děcka. Od 5. minuty slušné video z vrchu. Od 10 minuty kultura lidová v údolí... Takže jen 5 koukatelných minut. HODNOCENÍ: dobré.
39. díl: Spišské plesa - ale o Spišských plesech tam fakt moc není. Hlavně je to o výstupu Malou Studenou dolinou, nádhernou... Ale pak při popisu toho, co je vidět kolem, při slovech Lomnický, Pyšný se objevují na monitoru Široká veža, Stredohrot... A ze Spišsky ples natočí 1 ks. HODNOCENÍ: dostatečné.ŽIŤ PRE VÁŠEŇ - Pavol Barabáš, 2014. 60 minut o Wiesławovi Stanisławském a projektu dvou týpků (Michal Sabovčík a Adam Kadlečík) slézt v zimě několik jeho cest. Kežmarský, Vidlový, Lomničák, Vysoké (neúspěšná)... Videa se střídají s informacemi o W.S. Není to jen pocta nejslavnějšímu polskému "taternikovi" své doby, ale i dokument o velice slušném výkonu. Ostatně M.S. je autorem i dalších zajímavých lezeckých podniků. Nehorolezcům při koukání na tendle film moc nejde na rozum "jak" a "proč"... HODNOCENÍ: výborné.


ŽIVOT V ALPÁCH - 2012. 50 min. Dokument o zvířátkách a rostlinkách v Alpách. Hodně dobrých záběrů na kopce hlavně v Itálii (Paradiso, Rosa) + kamzíci, kozorožci, nějací ti fógli a další prevíti, co spouštějí šutry a laviny, ale jsou tam doma. Takže bez horolezců lidských o horách. Na závěrečnou minutu ekologické řeči. Hodnocení: velmi dobré.


YTB videa o glaciálu v Tatrách

 


Komentáře

1 Pavel Piskáček Pavel Piskáček | E-mail | 4. února 2020 v 18:44 | Reagovat

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na krátký film, který byl něco mezi dokumentem a komedií. Byli jsme na nějakém filmu se školou (Myslím, že na Rasputinovi) a toto pustili jako předfilm místo týdeníku. Bylo to mezi lety 1984-88. Byly tam v zásadě 2 paralelní příběhy nosiče a 2 horolezců, kteří se nezávisle na sobě "střetli" s turisty. Film byl barevný, takže tipuji, že nebyl starší než z 80. let.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama