Velká Rača

29. března 2017 v 21:08 | Martin |  Beskydské vrcholy

Velká Rača (1236 m/m)

Královna Kysuckých Beskyd s náručí otevřenou lyžařům a rodinám s dětmi


Velká Rača, slov. Veľká Rača a Wielka Racza polsky, leží na hranicích Slovenska a Polska. Nebýt slovenského vymezení Beskyd na Kysucích coby zvláštního celku, patřila by mezi nejzápadnější vrcholy Beskyd Żywieckich, ale svou výškou a prominencí by se nezařadila na přední místa. 1236 m/m vysoký vrchol je však nejvyšším v CHKO Kysuce (zahrnujícím i jiná pohoří) a v rámci vymezení Kysuckých či lépe Kysucko- Żywieckich Beskyd jim tak touto výškou kraluje.
Na slovenských svazích se nachází řada sjezdovek. Lanovky umožňují dostat se poměrně lehce na vrchol i mimo sněhové období. Nevedou až na samotný vrchol a tak jeho dosažení vyžaduje přeci jen určité úsilí. Na západním hřbetu se pak vyskytují pseudokrasové jeskyně, rovněž pro Beskydy tolik charakteristické.
Jméno hory patří k těm záhadnějším. Původně znělo "Rajča", resp. Rajcza, podle nedaleké obce. Rajczula/rajčula pak nářečně označovala statek s ovcemi ve velké části Západních Karpat. Takový mohl stát na úbočí hory, ale kdyby ovčáci z takto pojmenovaného místa údolí pásli svá stáda kolem vrcholu, název by dostal i vrch, resp. jeho část. Nedaleký vrch Rycierowa a Rycerzowa (i několik vesnic) pak odkazují na vlastnictví rytířů a název by se pak vázal ke zkomolenině tohoto slova (např. i české u/ráčený se stále váže k něčemu vznešenému či povznesenému).

Z Oščadnice: Oščadnica-Dedovka - chaty na Rači - Veľká Rača a zpět

Start/cíl: Oščadnica-Dedovka (650 m/m) nebo chaty na Rači (920 m/m)
1000+: Veľká Rača
Doprava: ze silnice E75 odbočit na Oščadnici, ve vesnici za návsím a kostelem vpravo údolím Dedovky až k parkovišti u dolní stanice lanovky
Vzdálenost: 9 km (lanovka ušetří 3,5 km)
Čas: 1:30↑,1:00↓ (lanovka ušetří 0,5 hod. na každém směru)
Občerstvení: chata PTTK na vrcholu, chata AVC a další u horní stanice lanovky
Převýšení: 600 vm ↑↓ (lanovka ušetří 250 vm)
Charakter: Lanovka nebo asfaltová a pevná polní cesta podél lanovky (v zimě nepoužitelná, protože je sjezdovkou). Za chatami zpočátku široká lesní silnice, za poslední lanovkou v řídnoucím lese a v borůvčí velká kamenitá a pohodlná. Většinou velmi mírná. Převážně s výhledy na sever, na Slezské Beskydy. Na vrcholu rozhled skoro kruhový. Vhodné i pro malé turisty s doprovodem dospělých.

Výstup: Z parkoviště Oščadnica-Dedovka vlevo asfaltovou cestou nad korytem potoka nebo lanovkou. Přibližně v polovině svahu na výrazné křižovatce větším stoupáním po polní silnici blíže k lanovce nad chatami a chalupami. Na druhé straně lanovky se nachází bobová dráha určená i pro veřejnost. Pohodlně, i když strmě až k chatám cca 920 m/m, v zimě je celá oblast sjezdovka. Kromě horní stanice lanovky, bobové dráhy s vlastním vlekem, hřiště pro děti a dvou chat se na hřbetu najde i lezecká stěna nebo roubená kaplička svatého Judy Tadeáše, patrona beznadějných případů. Je i s touto nadsázkou určená turistům.
Vrchol Velké Rači: Horní stanice lanovky a chaty na Rači se nachází jen 300 vm pod vrcholem Rači, kam jsou to ještě 3 km. Vede na něj zelená značka kolem horních stanic dalších vleků a lanovek, v létě odstavených. Ve výšce 1050 m/m se nachází kříž s lavičkami a malá boží muka. Cesta pak vstupuje do lesa, ale ten rychle řídne. O kus výš se u cesty nachází dvě Skalné diery, tj. beskydský pseudokras vzniklý sesuvy pískovce podobný po všech stránkách např. "ďurám" na Lysé hoře nebo na Kněhyni. Na Kysucích patří takovéto puklinové jeskyně (Velká měří 22 m a Malá skalná diera 9 m) mezi výjimečné. Záhy cesta končí na hranicích na prostorném vrcholu s křížem z roku 2010 (k česko-polsko-slovenské vzájemnosti). Nad chatou PTTK Wielka Racza se pak nachází ještě vyhlídková plošina. Nejen z ní se nabízí výhledy na oblast Babí hory na východě, Malou Fatru na jihu a Moravskoslezské Beskydy na západě přecházející na severozápadě ve Slezské.
Sestup: Stejnou cestou zpět. Nejkratší a nejrychlejší.

Fotografie:
Výhledy z hřebene

Kaplička beznadějných případů

Vršek

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama