S terénním kočárkem na Bobek přes Zbojnickou

9. března 2017 v 19:12 | Markéta |  Beskydy s mrňousy
Houpačky, prolízačky, skluzavky... Tak začínají cesty na Bílé v Beskydech, kde nechybí v centru obchod, večerka a několik ubytovacích zařízení či restaurací. Když se podél nich a Bílé Ostravice (často plné pstruhů) držíte zelené značky, neminete arcibiskupskou vilu, tzv. lovecký zámeček. Poznat je lehce podle dřevěných hlav jelenů. Od stáje s vyřezávanými hlavami koní jej odděluje malá moderní kaple. Na podzim se zde konají velké myslivecké slavnosti, jindy se tu prohání kočky a navečer ržají koně. U další odbočky vlevo s přístřeškem je tzv. Obůrka, tj. pět výběhů pro divoká prasata, jeleny, daňky, srnce a muflony. Když jsou hosté potichu, jistě se za plotem mezi stromy objeví.

Po návratu na asfaltku hned za prvními domy odbočuje vzhůru vlevo dobrá cesta (zákaz vjezdu). Výrazným obloukem nabírá výšku až pod pastviny osady Gašky. Pokračovat dál po cestě přímo znamená jít na Bobek velkým obloukem. Lepší je pod loukami odbočit vpravo na lesní cestu (lepší druhá nad osadou, nutný sportovní kočárek), vystoupat na vrchol Zbojnická (horní stanice lanovek, výhledy směrem na Lysou horu a hřbet Gruně) a klesnout dolů. Místy je cesta kamenitá a zdlouhavá. Lze se jí vyhnout tím, že na Zbojnickou vyjedete sedačkovou lanovkou. Pak ale místo turistiky s kočárkem podniknete jen menší výlet. Kromě toho v létě nejezdí lanovka stále a přeprava kočárku se odvíjí od jeho tvaru (kola se dopravují běžně, u ostatních zařízení je nutné se domluvit předem).

Ze Zbojnické se klesne několik metrů po lesní/polní cestě, aby se u větší křižovatky lesních cest změnila na starý asfalt. Po 600 m se spojí s modrou značkou na Bobek. Šotolinou vzhůru stoupáme až na Bobek. První a druhá odbočka vpravo umožňují dostat se do údolí Čurábky, u druhé pak ještě pokračováním po cyklostezce můžete obejít Bobek a zamířit do údolí Kavalčanek, resp. na hranici se Slovenskem. Modrá značka je v posledním úseku travnatá a hliněná, sjízdná pro auta, v horším počasí těžší. Končí pod 871 vysokým vrcholem Bobek.

Cesta je závislá na aktuálním počasí, práci v lese atp. Mapka je zde.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama