S terénním kočárkem na Bobek kolem Čurábky

9. března 2017 v 19:21 | Markéta |  Beskydy s mrňousy
Rodiče s dětmi mají pro outdoorové aktivit na Bílé v Beskydech skutečně spoustu možností. Malá horská obec (spíše shluk osad) cíleně investuje právě směrem k této cílové skupině. Mnoho tras lze absolvovat s kočárkem, i když patří k těm delším. Malé převýšení je však vhodné i pro pěší cestu menších dětí. Trasu od zámečku přes Čurábku a Zbojnickou zvládlo sporovněji založené tříleté dítě. Je vhodná (s obměnou) i s kočárkem.
Na Bílé lze zaparkovat na mnoha místech. Kolem potoka Bílé (Ostravice) pak vede trasa (zelená značka) vedle klouzaček a prolézaček dětského hřiště až k mostu pod loveckým zámečkem. U něj dokážou děti strávit hodně času: drobná dřevěná budova potěší architekturou i dospělého, za ní je drobná moderní myslivecká kaple svatého Huberta, v nevzhledné budově vedle s kamennou hlavou koně uvidíte možná přes okna koně na svážení dřeva. Za konírnou je pak tzv. Obůrka (5 výběhů pro lesní zvěř). Cesta ale vede dál po asfaltu a zelené značce až k informační ceduli a mostu se železným zábradlím. Tady se musí odbočit po neznačené cestě vzhůru proti proudu potoka Čurábka (doleva, na pravý břeh potoka Smradlavy ve směru toku).
Asi po 1,5 km dobré, i když jednotvárné, cesty se otevře pohled do údolí s malou hrází. Tady je klauz (nádrž na plavení dřeva) s názvem Čurábka. Je opravený, na hladině občas plavou i kachny a při větším stavu vody funguje i přepad. Vlevo od klausu vede lesní cesta (ta vpravo končí rozbitá v lese) a stoupá (někdy větve), až dosáhne křižovatky. Pro kočárky je lepší jet menší oklikou vlevo. Pak levá i pravá odbočka dosáhnou modré značky. Dostat se ke zvoničce a výhledům na Bobku znamená jít vpravo asi 100 výškových metrů 1 km. Z osady Bobek (na slovenské straně Ulčáky) se lze zpět na Bílou dostat několika způsoby (vrátit se po modré, pokračovat po červené a následně po cyklistické 6182, případně zamířit na Slovensko). Nejsnazší je návrat po modré přes Zbojnickou, ale další možností je např. sestoupit do údolí Kavalčanky.
Zacházka na vrchol a osadu Bobek jistě stojí především při pěkném počasí za to. Odpočívadlo, nefunkční zvonička, výhledy na Lysou horu se Smrkem a slovenskou část Javorníků potěší.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama