S kočárkem po Gruni z Hamer

9. března 2017 v 19:44 | Markéta |  Beskydy s mrňousy
Na Gruň, tj. na ten (snad) největší v Beskydech (jen ty západní se táhnout od Roháčů po Javorníky, takže nějaká další velká odlesněná planina pro ovce se jistě najde) se většinou chodí a jezdí od Starých Hamer. Resp. až k hotelu Charbulák se dá vyjet po úzké silnici autem a zaplatit parkovné. To pochopitelně turistika moc není...
Kdo se chce projít, zaparkuje u kostela skoro u přehrady. Odtud nahoru po ještě dost používané cestě až k točně autobusů na Jamníku (studánka). Dál po naučné stezce kolem nyní nefunkční autobusové zastávky Kršelky až k poslední zatáčce a na hřbet.
Po cestě toho zase tolik k vidění není. Kostel sv. Jindřicha je smutnou ukázkou zatopené vesnice (a nyní se duchovní život zbylých obyvatel soustředí spíše na Bílou a na Ostravici), pomník Maryčky Magdonové taky není právě vrchol pozitivity... K tomu vyhořelá fara. Kdo se chce vyhnout provozu na asfaltce, může jít z Jamníku po spodní cestě kolem studánky Pod Bíliskem, přejít na druhý břech (levý) potoka Stýskalonka (Draplavého) a u chalpu na Kršelkách se napojit na klasickou trasu (mapa zde). Něco výhledů je pak před poslední zatáčkou u chalup na Podgruni. Pokračovat lze na Bílý kříž.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama