S kočárkem na Těšíňočku z Jamníku

10. března 2017 v 13:36 | Markéta |  Beskydy s mrňousy
Jen na několik málo velkých kopců a hor v Moravskoslezských Beskydech se dá dojet s kočárkem. Kromě Lysé hory a Pusteven stojí za pozornost především Prašivá a Javorový. Konkurentem mumraje na těchto a dalších vrcholech je Těšíňočka, polozapomenutý vrchol nad přehradou Šance-Řečice. Je dokonce vyšší než např. Prašivá a nabízí podobné výhledy, ale je podstatně odlehlejší.
Samotný vrchol je sice zarostlý stromy, ale kousek níž paseky nabízí skvělé výhledy na Lysou horu, Smrk a další vrcholy. Pokud se vychází z malého parkoviště nad lyžařským areélem, jedná se o krátkou rychlou procházku. Z Jamníku a především z Masarykova údolí (od hráze přehrady) je to dlouhý až zdlouhavý výlet. Až na pár kamenů a nějaký ten spadlý strom či větev tudy ale lehce projede kolo i kočárek. Krátkou variantu zvládlo sportovněji založené 2-leté dítě.
Z parkoviště nad údolím Jamníka a Poledňanou (tak se kdysi jmenovaly i Těšíňočky) jdeme špatnou cestou vzhůru až k posledním chalupám. Tudy přes louku (lyžařský svah) kolem horní stanice lanovky na mírnější a dobrou lesní cestu. Lesem, pak po pasece až na křížení cest na vrcholu. Kolem vrcholu se táhne cca 900 m/m svážnice.
Z vrcholu vysokého 919 m/m je lepší se vrátit stejnou cestou. Ostatní trasy (často tráva a kamení) se postupně stáčí k přehradě a zdlouhavě pak směřují zpět na Jamník, hamerskou osadu. Na bývalé točně autobusů (neobnoví-li se spojení), případně o kousek výš se dá parkovat. Skoro až pod točnu autobusů je cesta společná se silnicí na Gruň (k hotelu Charbulák).
Z atraktivit kromě lanovky a malé zvoničky u lanovky jen hezký les.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama