S kočárkem na Malou Stolovou

10. března 2017 v 14:18 | Markéta |  Beskydy s mrňousy
Malá Stolová měří 1009 m/m a navzdory svému názvu je to jedna z těch vyšších hor v Moravskoslezských Beskydech, kam se dá dostat s kočárkem, dost pohodlně. Cesta z Čeladné je pevná asfaltka a až v samém závěru se jde/jede lesem. Na vrcholu výborné výhledy, výhledy i cestou, potok, pramen, a lovecká chata Leopoldka.
V Horní Čeladné u kaple sv. Cyrila a Metoděje vyvěrá oblíbený pramen. Dá se daty parkovat, ale tím se dost překáží všem, kdo si přijedou nabrat vodu autem. Lepší místo je o kousek výš, za odbočkou na Ostravici (Janečkovice - hájenka). 3x denně, když se daří (o víkendech nee), tudy projede i autobus... Kdo se příliš nezdrží u říčky Čeladénky, tak po červené značce směřuje podél Korabského potoka vzhůru. Cesta se sice nedrží těsně u koryta, ale je zřejmé, kudy jej obchází. Za první zatáčkou je závora a za ní po levém břehu pod balvanovitým svahem (kde snad stávala tvrz) kolem krmelce na druhý břeh. A stále nahoru, zatímco za zády se objevují výhledy na Smrk, na hluboká údolí Studenčan (Kořenské, Matulákovo). U dalšího mostu potok s konečnou platností značka opustí.
Obloukem obchází lesní silnice Malou Stolovou, jak dosahuje větší výšky, otevřou se výhledy na Ondřejník a na Velkou Stolovou. Když se cesta spojí s hlubokým údolím potoka Stolovec oddělující Velkou od Malé, nachází se na ní velká křižovatka. Ze západu se napojuje žlutá značka z Kunčic (u ní, kousek od cesty, stojí lovecká chata Leopoldka). Červená značka směřuje vzhůru, další cesty na Velkou Stolovou a k partyzánskému pomníku. První cesta za rozcestím vlevo vede na Malou Stolovou. jedná se o lesní silnici, v horní části přechází v zatravněnou vrcholovou partii, kde končí i několik "zkratek" pro kočárky nevhodných.
Kdo se chce dostat ještě výš, měl by se s kolečky vyhnout pokračování cesty po červené značce. Musí se obejít po asfaltce ve směru Velká Stolová a pak se opět spojí pod tzv. Folvarkem. Dál začíná NPR Kněhyně-Čertův Mlýn. Vlevo, východní stranou, pod Kněhyní vede asfaltka až pod sedlo. Za místem, kde stávala salaš, však vstupuje i tato cesta do NPR a dál je pohyb mimo značené trasy zakázaný.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama