S kočárkem na Javořinku

9. března 2017 v 19:23 | Markéta |  Beskydy s mrňousy
Kopec Javořina sice s 832 m/m nepatří mezi ty vysoké v Moravskoslezských Beskydech, ale trasa kolem něj patří k těm, jaké stojí za návštěvu. 6 km s převýšením 260 m zvládlo bez nosení i tříleté dítě uvyklé sportovat. Současně se dá skoro stejná cesta jít se sportovním kočárkem, i když je nutné počítat při horším počasí s obvyklými těžkostmi na lesní cestě (bahnem). Na trase je několik atraktivit vhodných pro děti: obrázková cesta, studánky, zvonička... Start a cíl spojují autobusy.
Velké parkoviště a zastávka je pod obecním úřadem ve Starých Hamrech, v osadě Samčanka. Odtud se jde kousek špatně po rušné silnici směrem na Bílou. Asi 500 pomalu dolů bez chodníku k osadě Říky... Pak modrá značka (stejná na celé trase) odbočuje vpravo a za posledními domy se noří do lesa. Vpravo pokračuje úzká asfaltka pro místní - tu musíte použít s kočárkem. S kočárkem tak jdete po cyklistické stezce 6180, na první křižovatce vlevo, kde se opět napojuje modrá značka. Ta překonala převýšení kolem malého koryta a překřížila cyklistickou nedaleko osady Myslíkovjanka. Nad ní modrá značka pokračuje po staré lesní cestě, sjízdné i pro kočárky. Cesta 6180 Javořinku zdaleka obchází.
Od Říku visí na stromech obrázky dětí. Kreslily je a věšely, aby si kdysi krátily dlouhou cestu ze školy a domů. V současnosti děti z jiných částí Hamer některé kresby obnovily. Protože obrázky se nazývaly podle jmen dětí, studánka nad Myslíkovjankou nese podle jednoho jméno: Pepíkova. Další je Břeťova a cesta pak zmírňuje sklon až k chaloupce U Pepinky, kde babička toho jména vyprovázela děti do školy. Tady se otevírá výhled na osadu Javořinka. Kolem chalup a studánek se klikatí, až přechází na osadu Javořina. Zatímco Javořinka je na Hamrech, Javořina na Bílé. Za první chalupou Javořiny postavili v roce 2015 krásnou zvoničku s posezením (lze na ni zvonit) a výhledem na Zadní hory a hranici se Slovenskem.
Dál na Bílou sledujeme stále modrou značku a cyklostezku, až k místu, kde se dělí. Pro kočárky je snazší pokračovat po asfaltové cestě pro kola kolem osady Žarovjanka pod sjezdovku, kde se opět spojují. Tady cesta, pro děti nebo rodiče táhnoucí kočárek těžká turistika, pro ostatní procházka, končí. V cíli je obchod, obří parkoviště pro lyžaře, hotel(-y), zastávky autobusů a za shlédnutí stojí i kostel svatého Bedřicha v norském stylu (otevřený o mších).

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama