S terénním kočárkem na Bobek přes Kavalčanky

9. března 2017 v 19:14 | Markéta |  Beskydy s mrňousy
Z mnoha zákoutí na Bílé popisovaná trasa prochází kolem dřevěného zámečku s kaplí, stájí, malé obůrky, sirného pramene a zvonice. Aktivity na začátku jsou popsány v příspěvku S kočárkem na Bobek přes Čurábku a S kočárkem na Bobek přes Zbojnickou. Dalšími na trase je pramen, kaplička a zvonice.
Kdekoliv na Bílé zastavíte, uvidíte mnoho zajímavostí. Když se u obchodu či kostela nebo až za dřevěným zámečkem vydáte po zelené značce údolím potoka Smradlava, těžko uděláte chybu. Odradit může spousta atrakcí v úvodu trasy, ale po asfaltce bez stoupání je nutné jít dál údolím s mnoha možnostmi návštěvy potůčku až k dřevěnému mostku. Za ním se na druhé straně nachází sirný pramen Smradlavy. Minout se nedá, zápach je cítit velice daleko. I když nevypadá zdravě, jedná se o kvalitní vodu. Místní ji běžně používají, ostatním se doporučuje spíše si nabrat nebo použít na zpáteční cestě (projímavé účinky).
Za sirným pramenem se nachází křižovatka s rozcestím. Opouštíme zelenou a jdeme po modré strměji vzhůru kolem potoka Kavalčanského. Dobrá asfaltka nás dovede k nově opravené dřevěné kapličce Panny Marie uprostřed lesa. Za ní je osada Kavalčanky. Samotná osada jistě stojí za vidění, přeci jen dřevěnic ubývá. Od začátku se ale musíte odpojit od modré (první odboička vlevo hned za kaplí, před osadou - cesty vedou chvíli vedle sebe) a po cyklostezce 6182 jet pohodlně 3 km až do sedla pod vrcholem a osadou Bobek. Tady se opět otevírají výhledy na Slovensko. Na Bobek se dá pokračovat po červené (kousek vede přes Slovensko), kdo si nechce zacházet může pokračovat po cyklostezce a vracet se přes Zbojnickou nebo Čurábku, až se cesta opět napojí na modrou turistickou značku.
Na Bobku je kromě nefunkční zvonice i přístřešek a hezké výhledy ve směru na Lysou horu s Gruněm i na Javorníky a dál. Mnoho chalup je hezky vymalováno. Následuje cesta zpět nebo pokračování dolů po modré či neznačené cestě.

Cesta je s kočárkem přístupná podle aktuálních podmínek a mapa je zde...

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama