S kočárkem po Gruni z Bílého kříže

9. března 2017 v 19:18 | Markéta |  Beskydy s mrňousy

Gruň (grúň či grůň) je název pro odlesněný horský hřbet, tj. pro valašskou pastvinu. Jeden z největších dal jméno (tj. s velkým G) rozsáhlému pásu kopců v beskydských Zadních horách, na Lašsku. Popisovaná trasa sjízdná (na několika místech hůře) pro kočárky a malé děti začíná u malého parkoviště nad hotelem Sulov na Bílém Kříži. Tady končí pro některé řidiče hodně dobrodružná silnice údolím Černé Ostravice, v zimě skoro nesjízdná. Dá se sem dojít i z Visalají (bus) nebo některou z hřebenovek. Na trase jsou studánky, zvonice, kříž, pastviny pro dobytek a dřevěný kostel a výborné výhledy.
Bílý Kříž je velkou turistickou křižovatkou. Pod hotely začíná modrá značka ve směru na Ježanky a Visalaje a vede tudy značka žlutá směřující na opačné straně až za slovenskou hranici. O kousek výše je malý pramen, kde svou pouť začíná Černá Ostravice. Vhodně upravený je i pro krátkou zastávku s dítětem. Nad ní je i vidět mj. západní výběžek hřbetu, oblast kolem Kozleny. Kolem zvonice stoupá asfaltová cesta až skoro ke kříži, který dal osadě jméno. Před ní se mění u map v lesní, hodně pohodlnou. O kus dál se odděluje modrá značka a dál pokračuje výšlap po Grúni po žluté.
Pod měřícími skleníky České akademie věd (zkuomají se zde dopady změn klimatu na chod lesa) se nachází asi 500 m kamenitého úseku, kde se musí jet opatrně nebo raději dítě vyndat a kočárek cca 10 min. vléct prázdný. Tuto nesnáz na trase oddělují závory.
U zaniklé osady Muroňka (zůstala jediná samota a studánky) se cesta nápadně zlepšuje, v zatáčce u stejnojmenné informační tabule je lepší se držet polní cesty než značky (záhy se obě spojují). Od Muroňky se opět otvírají výhledy na jih a východ. Po prudším klesání za Smrkovinou (rozcestí) se cesta mění na dobrou asfaltovou s minimálním provozem (cyklostezka, místní). Na Kozleně můžete najít občerstvení (venkovní) na chatě Švarná Hanka (vnitřní provoz jen pro hosty hotelu) a děti zábavu v podobě pasoucích se stád skotu z JZD Staré Hamry na okolních pastvinách.
Pod Kozlenou cesta klesá k rozcestí Kozlena a kostelu Panny Marie za ním. Dřevěný kostel mj. ukrývá domácí křížky z chat a chalup zatopených přehradou Šance-Řečice. Snad měly vyjádřit touhu vrátit se jednou zpět. V kostele jsou mj. nejmenší české varhany.
Kdo se nemusí vracet na Bílý Kříž může kolem domu sv. Josefa (hotel) a bývalé základní školy nad ním (památku na doby, kdy Gruň byl plný dětí) a kolem hotelu Charbulák dojít k parkovišti. Autobusy až sem nezajíždí, nejbližší zastávka je na Jamníku nebo Černé (soutoku Bílé a Černé), kam zajíždí podstatně více spojů. Druhá z cest je popisována samostatně, obě jsou sjízdné pro kočárky.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama