Furkotský štít a Hrubý vrch

12. února 2017 v 12:54 | Martin |  Vysoké Tatry - lezení
FURKOTSKÝ ŠTÍT (2303,5 m/m) leží na hřebeni mezi Hrubým vrchem (Triumetalem) a Solisky. Kousek pod vrcholem procházela do roku 1993 stará cesta přes Bystré sedlo a štít byl běžně navštěvovaný - výhledy z něj nabízeli i oficiální průvodci (ti knižní, co se v případu pádu do doliny dají použít opět). I když od té doby vede přes Bystrou lávku, stále se pro spojení mezi Mlynickou a Furkotskou dolinou používá více název Bystré sedlo... Bystré sedlo s chodníčkem je ostatně dobrý orientační bod, dalším je výrazný soused: Hrubý vrch. Ze sedla to bylo na vršek kousek, nyní je to dál, zato horší cesta (I UIAA) z Bystré lávky. Takže vrchol a hřeben Furkotského je přístupný z téhle strany jen v zimě nebo s vůdcem (ti sem ale nevodí). Oblíbený (neofic.) skialp. areál. Z Bystrého a Furkotského sedla CH, z Bystré lávky I, z Hrubého vrchu II UIAA.
HRUBÝ VRCH (2428 m/m) je druhým nejvyšším vrcholem mohutného výběžku nazvaného Kriváňská rozsocha. Na sever spadá mohutnou hradbou do Hlinské doliny. Říká se mu rovněž Triumetal. Z lehce dostupného Furkotského štítu se na něj dá vyjít po hřebeni (II hned u Furkotského, pak za věžičkami Furkotské priehyby jen CH).

z Bystrého na Furkotské sedlo
Krásně jen na dopoledne, 1/2 týmu ještě v pátek teplotně mírně nadprůměr, 4. větší akce za 6 týdnů a přiblllý nápad zkusit v ideálním počasí něco lézt, když všichni uvádí, jak moc je sníh zmrzlý... Na tohle myslíme ráno, kdy se do půlky holení boříme v mokrém sněhu a občas po pás v kosodřevině ve Furkotské dolině. Kluci na skialpech jsou v pohodě, jejich cesta vede rovnou přes Wahlenbergovy plesa, kde jim led "trošku křupe". No to nemáme (a)morál a obcházíme je jak ti cvoci...
Většina (teda 3 jiní, jinak zatím nikdo) skialpinistů míří na Bystrou lávku a dolů... My jdeme rovnou do Bystrého sedla, kudy se chodilo kdysi. Těžký sníh nás štve natolik, že jdeme direttissimou a kluci tvoří hada. Ze sedla je to pohoda a pár metrů, taky jednomu z nás bylo 8, kdy zde v temnotě totality byl poprvé a pak i po 2., po 3....
Z Furkotského štítu klesáme kolem řetězu dolů do Furkotské priehyby, ale moc to nejde. Zmrzlý sníh u řetězu je parádní na ledovcové cepíny i jištění. Ale dál je zase sypký sníh s ledem dole. Jištění na.., přitom v létě to je taková prkotina! Kromě toho začíná mlha a kluci sjíždí dolů, takže není ani čas. Balíme. Vracíme se druhým hřebenem na Furkotské sedlo a pohodlně dolů. Jen ten sníh nás brzdí a celý okruh nám zabere 7h.

trasa z Furkotského sedla z Kozího chrbáta, (tady bez fialové značky)


nahoru pod Ostrou veží


panorama východní s popisky

panorama Kriváňské...


od Štrbského k Hrubému vrchu... z Koprovského

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama