Svišťový štít

28. ledna 2017 v 20:33 | Martin |  Vysoké Tatry - lezení
SVIŠŤOVÝ ŠTÍT (2383 m/m) je výrazný trojvrchol, resp. hřeben s několika dalšími věžemi, v hlavním hřebeni Vysokých Tater. Nejvyšším je údajně Velký Svišťový štít (nazvaný až ve 20. století podle Svišťové doliny) oddělený od Divého hřebene (Divé veže) Severným Divým sedlem. Zadná Svišťová priehyba jej odděluje od Prostredného Svišťového štítu a Predná Svišťová pak tento druhý vrchol od Malého Svišťového. Malý je lehce identifikovatelný podle kovové triangulační konstrukce. V podstatě se ale výška všech tří vrcholů příliš neliší a priehyby mezi nimi jsou max. o několik metrů nižší. Opticky se pořadí vrcholů celého tohoto Svišťového hřebene (doplněného ještě několika menšími věžemi) může jevit jiné. Z Kotliny pod Divým sedlem (nyní Divá kotlina) do něj vede pohodlný výstup bez těžkostí používaný i skialpinisty.


normálka (z Divé kotliny)
Po Štrbském štítě a Vysoké podnikáme během krátké doby třetí výstup a technické ambice mizí, jak se snažíme ulehčit batohům. V pátek večer okoukneme v noci ledové sochy na Hrebienoku, přespíme na Bílíkově chatě a ještě v noci šup směr Zbojnická. Východní žlaby jsou dost suché, takže jsme ještě doma (za kritické situace při hledání noclehu) narychlo vybrali nejlehčí cestu na Svišťový štít.
Ve skutečnosti stále uvažujeme o cestě J hřebenem, ale v létě lehká strmá stěnka pod vrcholem je nyní přikrytá sněhem. Drápat se v nestabilní pokrývce je celkem o ničem, led i holá skála by byly lepší. Držíme se tedy prošlápnuté stopy "normálkou" přes Divou kotlinu. Od cesty na Prielom se odděluje těsně pod tímto turisticky přístupným sedlem a vede více vpravo, aby se obloukem dostala na hřeben. Sklon nepřesahuje 30 stupňů, vrcholový hřebínek mezi všemi třemi vrcholy je napoř. na úrovni lehčí míst v hřebeni Roháčů.
Škoda, že na Svišťový vedou jen lehčí nebo ne moc dobře známé/zajištěné lezecké trasy. Dá se na něj (podle podmínek TANAPu 2017) jít vlastně jen v zimě. Přitom výhledy jsou na tento spíše nižší štít skvělé. Z jižní strany začíná pohled Prostredným hrotem, Lomnickým, Pyšným, Ľadovými s výraznými Javorovými před nimi. Následují Belianské, Široká... Za Polskými zahlédneme Lysou i Babí horu. Rysy a Vysoká trochu omezují výhled na hřebeny za nimi a podobně Gerlach se Zadným Gerlachem. Před nimi je Východná Vysoká pokračující hřebenem dál (Kupola, Bradavica, Slavkovský...).

v horní části Divé doliny


Divá kotlina (kotlina pod Divým sedlom) z hřebene a jižní část hřebene Svišťového


panorama na východ s popiskem


panorama na západ s překlepy
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama