Satan

7. září 2016 v 21:27 | Martin |  Vysoké Tatry - lezení
SATAN (2421 m/m), mohutný vrchol v hřebeni Bašt, je nejvyšším vrcholem rozsochy vybíhající z Hrubého vrchu, samotný hrubý vrch je o 7 m vyšší. Lezecké cesty především na východní straně v tzv. Galerii Satana končí pod vrcholem. Oblíbenou cestou na vrchol přístupný jen horolezecky/s průvodcem jsou přes zářez z Mlynické doliny (CH-I UIAA) nebo po hřebeni Bašt (letní) a v zimě z Mengusovské doliny Červeným nebo Satanovým žlabom). Obtížnosti se dost liší, hřeben II-III UIAA, Červený žlab má více variant od II po IV UIAA, Satanův cca I-II podle sněhu. Vrchol nabízí pohled na Soliskový hrebeň a vrcholy nad Zlomiskovou dolinou (Končistá, Vysoká, Rysy...). Výrazný je pohled na Mengusovský hřeben aj.

Satanovým žlabem
Napadlo trochu moc sněhu... Sice roztál a zpevnil se, takže lavinovka je na 2, ale je ho dost i o Velikonocích. Vydáváme se na hřeben Satana a Bašt. Cesta začíná tou klasickou turistickou na Hincovy plesa, ale v zimě vede spodem, nemíří na první morénu. Hromada stop od lyží ukazuje cestu pod mohutný sněhový kužel pod Satanovým sedlem. Hromady kamení i v létě ukazují, jak to tu dost často padá.

Satan a kol. od Volie veže

Cesta pod skály je OK, protože je docela pevná. Od Popradského plesa asi 1,5 hod. Zůstává výstup žlabem. Sníh tvoří desky a místy se boříme až po pás. Jak žlab nabírá na prudkosti, tak i po prohrabání cesty se vše sesype i s námi o kus níž. Trápíme se skoro 2 hodiny, než se dostaneme na pevnější sníh, kde se mačky můžou zakousnout. Vyškrábeme se do skalního okna v sedle a užíváme si výhledů. Blíží se velká oblačnost, tak se snažíme dostat po hřebeni dál. V -20o C a po zledovatělých skalách. I tak by to šlo, ale prošlapávání sněhu nám vzalo víc sil, než bylo třeba. Po půlhodině ztrácíme chuť a otáčíme to i proto, že pevnost sněhu ve žlabu se nám moc nezdá.

Satanovým žlabem (oranžová)

Jsme několik desítek metrů pod sedlem, když vidíme padat dnešní první lavinu. Dole ve žlabu si sedá skupina skialpinistů přímo v místech, kudy by se musela prohnat i ta ze Satanova žlabu. Je to dost blbý pocit, že můžete zabít hned několik lidí najednou. Voláme na ně, vyloží si to jako pozdrav... Pár kousků sněhu, co nakonec urveme, se zastaví cestou. Na jižních svazích to ale lítá víc. Lyžaři pak s námi ještě prohodí několik slov o nebezpečnosti Tater atp. My naopak nemáme slov. Se všemi cinkrlátky, v přilbách, s lany, mačkami sledujeme je i další nepočetné houfy skialpinistů bez baťůžků a přileb, turistů v teniskách a bez maček... Vracejí a sjíždějí z výletu na Hincovy plesa ponořené po krásném ránu už do mlhy.
Za to ráno to stálo. A někdy je krásný výlet přesto, že po několika hodinách člověk zůstane 100 m od vrcholu, ale dostane se v pořádku dolů. Nastartovat auto, topení na plný plyn, přezout a sníst něco nezmrzlého na kost. :D

Satan z Mlynické (oranžová)

Satan od Volie veže 2

Satan z Mlynickej v zimě
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama