Predná a Malá Bašta

30. září 2016 v 11:28 | Martin |  Vysoké Tatry - lezení
MALÁ BAŠTA (2289 m/m) a PREDNÁ BAŠTA (2373 m/m) jsou dva štíty v jižním výběžku Satanova hřebene. Malá Bašta je lehce přístupná (CH - I UIAA) ze sedla nad Skokem a nedaleké Patrie, Prostredná Bašta je vzdálenější a vrchol obtížnější (II UIAA). Hřeben pak pokračuje až na Satana, střídají se v něm věže a věžičky. Hřeben lze projít právě ze Satana v opačném směru. Na Satana se lze dostat z Mlynické doliny lávkou nad Kozím plesem a 4. žlabem nahoru (viz foto). Výhledy podobné Satanovi (Soliska, Kriváň, Mengusovské... Rysy, i Gerlach vzadu).

Satan a Predná Bašta z Malé Bašty

hřebenem Satana a Bašt
Jedny bolavé záda, jedna bolavá ruka a krk, trochu chřipka... Ideálně 1 ks horolezce OK, ale jsme 2. Jenže den volna + dopoledne pěkné počasí. Takže hurá v noci na Štrbské pleso, zaplatit parkovné a do hory. Trasa na Satana od žlutého terčíku na kameni pod Kozími plesy (1850 m/m) je chodecká, nějaké menší lezení s možností se "ulít" plánujeme na hřebeni. Chodník je dost vyšlapaný a "vymužikovaný", takže paráda. Obleze se v 1/3 lávky nějaký šutr a jste ve žlabu. Ten je dosť suťový a v něm plno chodníků. Místy končí nesmyslně u skalek... Ale na jižní vrchol Satana i pak na severní je to jen o šlapání, občas se ruce trochu opřou.

výhledy z hřebene na východ...

Na Satanovi je fajn rozhled, jeden z nejlepších v Tatrách. Na cestě zpět lezeme přes Satanovu věžičku, podle nás z jedné strany II-III UIAA, z druhé CH. Pak se cesta hore/dole kroutí na straně Mlynické k Prostredné Baště. Na ni asi vede více cest. Podobné je to na Malé Baště, zjevně se obchází zleva i zprava, dá se jít i přímo hřebenem (krátké lezení asi 5 m za III UIAA). Kromě toho cestou tu a tam schválně i omylem šplháme na menší zuby, věžičky, palce či hroty a jiné vynecháváme. Trasa je docela dlouhá a sestup po suti ke Skoku dost únavný.

fotografie s popisky I

cesta na Satana z Mlynické (fialová)

s popisky II


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama