Weissmies

15. srpna 2016 v 20:56 | Martin |  Alpy 4000+
WEISSMIES, 4010 m vysoký vrchol, je severovýchodně položená čtyřtisícovka Walliských (it.Peninských) Alp. Nachází se v masívu po ní nazvaném (Weissmiesgruppe). Lanovka z údolí Saas umožňuje začít cestu ve stanici Hohsaas (3101 m/m). Trasa po ledovci (problémy s tajícími séraky v dolní části) není technicky náročná (I-II UIAA, II je především úsek těsně pod vrcholem, když se nepoužívá vrcholový hřebínek pro nebezpečí převějí). Krásné výhledy na "bratrský" Lagginhorn, přes údolí na Dom du Mischabel s dalšími 4000+, Alphubel aj. (svah s fialově značenou cestou na fotce z Lagginhornu zde)

pod vrcholem Weissmiesu

Weissmies se stal naší první čtyřtisícovkou. Po mnoha a mnoha lehkých výstupech u nás, těžších na Slovensku a v Rakousku, jsme si tak trochu vysnili dostat se výš k oblakům. Webkamera na Hohsaas nás měsíce lákala ke kopcům ve Švýcarsku. A tak po mnoha hodinách jízdy parkujeme pod dolní stanicí lanovky. Ráno se hrabeme ven kolem 8. hodiny. Lanovka nás vyvezla do 3101 m/m, pak jsme museli několik metrů klesnout pod ledovec Trift. Tady se navazovali čeští kolegové s průvodcem na lano. Ve více lidech je pohyb jistě bezpečnější, jenže rozestupy 2-3 m představují ještě horší variantu než dvojice.
Lehký přechod po mírném svahu končí u rozpadajícího se ledovce pod výběžkem zvaným Rottalhorn (stejně se jmenuje ten u Jungfrau). Odtud strmě vzhůru, posléze mírněji přes trhliny až k hřebínku nad mělkým sedlem pod samotným vrcholem. Někdy vede cesta nad srázy, ale tání způsobilo, že bezpečnější je nyní trochu těžší trasa traverzující svahem nad Saas. V podstatě bez aklimatizace nám bere stoupání dost sil, celkem jdeme skoro 4 hodiny, než jsme na poměrně plochém vrcholu. Tady, zabalení v letních vedrech do bund, v silných slunečních brýlích si vychutnáváme 4010 m/m. Jsme sami, zůstává čas na svačinku i nějaké to líbání. Pozorujeme Lagginhorn, zítřejší cíl, Bernské Alpy, Mischabelské... Přehradu Mattmark (dobrý orientační bod)...
Cestu na Weissmieshütte, kde nocujeme, komplikuje několik bagrů čístících zbytky sněhu na cestě od stanice lanovky dolů tak, aby turisti mohli na začátku léta pohodlně užívat alpských údolí. Na chatě jsme s trojicí Poláků a chatařkou sami, léto začne až zítra... Snad právě to přilákalo stádo kozorožců. Strávíme s nimi celé odpoledne.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama